13.1 C
Kołobrzeg
18 września 2021
Także.pl
Image default

Zarząd województwa i ZARR uruchamiają pożyczki obrotowe. 38 mln zł trafi do przedsiębiorców

Do 250 tys. zł pożyczki, a spłata dopiero po pół roku. To kolejne wsparciu samorządu województwa w ramach Zachodniopomorskiego Pakietu Antykryzysowego.

Urząd Marszałkowski i Zachodniopomorska Agencja Rozwoju Regionalnego od wtorku, 21 kwietnia uruchomiły pożyczki dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, w ramach Zachodniopomorskiego Pakietu Antykryzysowego. 38 milionów złotych jest przeznaczone na szybkie pożyczki na działalność obrotową.

– Pandemia COVID-19 zmusiła wielu przedsiębiorców do wstrzymania czy zawieszenia swojej działalności. Dlatego wychodząc naprzeciw oczekiwaniom wielu z nich, proponujemy firmom uzyskanie szybkich pożyczek, w uproszczonej procedurze a spłatę dopiero po pół roku. Od wtorku dyżurujący pracownicy ZARR-u odebrali kilkaset telefonów od przedsiębiorców z zapytaniami o szczegóły programu poinformowała członkini zarządu województwa zachodniopomorskiego Anna Bańkowska

ZARR w Szczecinie opracował nowy produkt finansowy tzw. Pożyczkę Płynnościową. Oferowana pożyczka daje możliwość firmom pozyskania do 250 tys. zł z okresem kredytowania do 5 lat, na finansowanie bieżących potrzeb w zakresie kapitału obrotowego, związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą.  Dodatkowo przedsiębiorca ma prawo do 6-miesięcznej karencji w spłacie kapitału pożyczki. 

Pożyczka skierowana jest zwłaszcza do przedsiębiorców, którzy działają w sektorze najbardziej dotkniętym bezpośrednimi skutkami epidemii tzn. do branży transportowej, turystycznej, gastronomicznej, hotelowej ale nie tylko. Tworząc ten produkt mieliśmy również na myśli firmy zajmujące się działalnością min. kulturalną.  Dla pożyczek do 100 tys. zł będą stosowane uproszczone gwarancje, powyżej tej kwoty będą obowiązywać m.in. weksle in blanco. Co istotne, pożyczka będzie oprocentowana niżej niż kredyty komercyjne, bo na poziomie zbliżonym do 1,8%.- mówi o szczegółach Anna Bańkowska

Środki można wykorzystać do finansowania zobowiązań powstałych po 1 stycznia br., pokrycia takich wydatków jak wynagrodzenia czy dzierżawy pomieszczeń. Kredyt może także sfinansować zakup towarów handlowych i niektórych środków trwałych, pod warunkiem, że służą one walce z COVID-19 , np. poprzez zapewnienie bezpieczeństwa w sektorze usługowym. 

– Zainteresowanych przedsiębiorców zachęcam, aby kontaktowali się telefonicznie lub emailowo z doradcami ZARR-u. Wnioski będą rozpatrywane w bardzo szybkim czasie bo do 14 dni. Wszystkie potrzebne dokumenty do wypełnienia są na stronie ZARR-u. Zdaję sobie sprawę, że wysokość wsparcia finansowego dla zachodniopomorskich firm jest trudna do oszacowania, ale województwo uruchomi wszystkie możliwe środki, aby pomóc w zminimalizowaniu skutków pandemii – informuje A.Bańkowska

Przypomnijmy, że uruchamiane pożyczki to element Zachodniopomorskiego Pakietu Antykryzysowego. Jeszcze przed świętami Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego przekazał 72 mln zł środków unijnych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020 do rządowej tzw. tarczy, a pieniądze trafiły do Powiatowych Urzędów Pracy.

Powiązane wpisy

Pszczelarze świętowali w Przelewicach

Redakcja

Pracownia Teatralna RCK zaprasza na przedstawienia

Redakcja

Regionalne Centrum Kultury w Kołobrzegu zaprasza na spektakl Bałtyckiego Teatru Dramatycznego pt. “Żeby umarło przede mną”.

Redakcja

Zostaw komentarz