5.4 C
Kołobrzeg
19 stycznia 2022
Także.pl
Image default

Zachodniopomorskie ZAZ-y ze wsparciem Marszałka Województwa


Zakłady Aktywności Zawodowej z Pomorza Zachodniego otrzymają w 2021 roku wsparcie Marszałka Województwa. Dziewięć placówek skorzysta ze środków Urzędu Marszałkowskiego oraz funduszy PFRON.

Pomoc wykorzystają na częściowe pokrycie kosztów działalności bieżącej oraz na zadania inwestycyjne. W piątek, 22 stycznia br. podpisano umowę o dofinansowanie z Polskim Stowarzyszeniem na Rzecz osób z Niepełnosprawnością Intelektualną z Kołobrzegu. W imieniu władz samorządu województwa dokument parafowała Anna Bańkowska. 


Kołobrzeskie koło PSONI prowadzi placówkę ZAZ w zakresie krawiectwa, ogrodnictwa, poligrafii, a przede wszystkim gastronomii, którą nieustannie rozwija. Specjalizuje się właśnie w przygotowywaniu smacznych, domowych obiadów. Dodatkowo posiada pięć sal, w tym trzy klimatyzowane, przystosowane do organizacji wesel, komunii i szkoleń. Zatrudnia 69 osób, z czego 50 osoby z niepełnosprawnością. W wyniku podpisanej umowy placówka otrzymała 410 tys. zł. 

– ZAZ to miejsce wyjątkowe. To nie tylko miejsce kojarzone z pracą czy etatem. To przede wszystkim miejsce terapii i rehabilitacji dla osób z niepełnosprawnością. W ostatnim czasie placówki przeszły wiele pozytywnych zmian. Było to możliwe dzięki pomocy samorządu województwa, a także środkom unijnym Regionalnego Programu Operacyjnego – podkreśliła członek Zarządu Województwa Anna Bańkowska. 

W 2021 roku Urząd Marszałkowski przeznaczy dla ZAZ-ów ponad 20 mln zł. Blisko 4 mln zł pochodzi z budżetu województwa, a 16,3 mln zł to fundusze PFRON będące w dyspozycji władz samorządu województwa. 

Pierwsze z wymienionych środków zostały na początku stycznia przyznane dziewięciu zachodniopomorskich placówkom. Kołobrzeg to jedno z miejsc, gdzie trafiła pomoc. Ze wsparcia skorzystają także: 

1/ ZAZ „Centralna Kuchnia” Stargard prowadzony przez PSONI Koło Stargard – 480 tys. zł;
2/ ZAZ Goleniów prowadzony przez Gminę Goleniów – 670 tys. zł;
3/ MZAZ Dobra prowadzony przez PSONI Koło Szczecin – 850 tys. zł; 
4/ ZAZ Kamień Pomorski prowadzony przez PSONI Koło Kamień Pomorski – 320 tys. zł; 
5/ ZAZ Juchowo prowadzony przez Fundację im. Stanisława Karłowskiego – 314,2 tys. zł;
6/ ZAZ „Szansa” Choszczno prowadzony przez Gminę Choszczno – 260 tys. zł; 
7/ ZAZ Gryfino prowadzony przez Powiat Gryfiński – 200 tys. zł; 
8/ ZAZ Wałcz prowadzony przez Powiat Wałecki – 382 tys. zł. 

Zakłady Aktywności Zawodowej na Pomorzu Zachodnim świadczą m.in. usługi krawieckie, gastronomiczne, poligraficzne, pralnicze, ogrodnicze, stolarskie, przetwórcze, piekarnicze, meblarskie, samochodowe czy rękodzielnicze. Zatrudniają ponad 800 osób. Prawie 700 z nich to osoby o znacznym lub umiarkowanym stopnia niepełnosprawności, u których stwierdzono autyzm, upośledzenie umysłowe czy chorobę psychiczną. Największe placówki znajdują się w Dobrej koło Szczecina oraz w Goleniowie.

Powiązane wpisy

Wystawa „Gwiazdy Sportu w Niepodległej” w MOSiR

Redakcja

Komunikacja Miejska przedstawiła rozkład jazdy dodatkowych autobusów na 1 listopada

Redakcja

Spotkanie autorskie z Dorotą Milli

Redakcja

Zostaw komentarz