11.1 C
Kołobrzeg
17 maja 2022
Także.pl
Image default

Wystawa „Gwiazdy Sportu w Niepodległej” w MOSiR

Prezydent Miasta Kołobrzeg – Anna Mieczkowska, Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie wraz z Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Kołobrzegu zapraszają: w dniu 29 października 2021 r o godz. 12 na otwarcie wystawy fotograficznej  „Gwiazdy Sportu w Niepodległej” ze zbiorów Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie.

Wystawę można zwiedzać w kompleksie Milenium „galeria na piętrze” w dniach od 29 października do 5 grudnia 2021 r. wstęp wolny.

W 2018 roku świętowaliśmy setną rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Z tej okazji Muzeum Sportu i Turystyki przygotowało dzięki finansowemu wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego wystawę oraz album Gwiazdy Sportu w Niepodległej.

Te wspaniałe zbiory pozwalają spojrzeć na historię międzywojennego sportu polskiego przez pryzmat najwybitniejszych postaci tamtego okresu, takich jak m.in. mistrzowie olimpijscy Halina Konopacka, Stanisława Walasiewicz i Janusz Kusociński oraz wielu innych, reprezentujących rozmaite dyscypliny.

Czas dwudziestolecia międzywojennego, lata 1918-1939, to okres nieporównywalny z żadnym innym w dziejach Polski. Radość z odzyskanej po ponad stuleciu niepodległości zaowocowało niezwykłą intensywnością pasją w działaniu na wszystkich niemal polach społecznej aktywności. Bohaterowie stadionów uosabiali wielkie nadzieje i marzenia o znaczeniu Polski w świecie, szybko zdobywali więc statut gwiazd.

Były to gwiazdy świecące najjaśniejszym blaskiem, stanowiące tematy codziennych rozmów we wszystkich warstwach społeczeństwa. Ich nazwiska wizerunki pojawiały się na pierwszych stronach gazet, a niekiedy także… w rubrykach towarzyskich. stanowiące wzór nie tylko sportowy, gdyż bardzo wielu z nich zapisało również piękne karty w walce o wolność Polski. Niepodległa Polska wychowała wielu sportowców, których nazwiska znane są kilku pokoleniom kibiców i do dzisiaj, mimo wojennej zawieruchy upływu lat, budzą wiele ciepłych wspomnień. Sylwetki kilkunastu z nich prawdziwych Gwiazd Sportu w Niepodległej — prezentuje niniejsza wystawa. Są to m.in. Janusz Kusociński, Halina Konopacka, Franciszek Żwirko, Stanisław Wigura.

Powiązane wpisy

Komunikacja Miejska przedstawiła rozkład jazdy dodatkowych autobusów na 1 listopada

Redakcja

Spotkanie autorskie z Dorotą Milli

Redakcja

Znamy laureatów Zachodniopomorskich Nobli

Redakcja

Zostaw komentarz