12.3 C
Kołobrzeg
28 października 2021
Także.pl
Image default

Wojewódzkie święto plonów w Przelewicach

Tegoroczne żniwa i prace polowe w regionie dobiegły końca. Zgodnie z rolniczą tradycją zwieńczeniem tego okresu są dożynki. Wspólne świętowanie na Pomorzu Zachodnim odbyło się w sobotę, 4 września 2021 r. w Przelewicach. W wydarzeniu uczestniczył marszałek województwa Olgierd Geblewicz i wicemarszałek Olgierd Kustosz.

Wydarzenie połączyło tradycyjną część: nabożeństwo, korowód, występy kapel ludowych, obrzęd dożynkowy, prezentacje ludowych zespołów;  z częścią rozrywkową na którą złożył się program muzyczno-kabaretowy, a w nim m.in. skecze, wiersze i koncerty. Poznaliśmy także laureata konkursu na najładniejszy wieniec dożynkowy.

– Jesteśmy wdzięczni za plony za ten rok. Oby następny był jeszcze lepszy – mówił marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

Jarmark kusił produktami i potrawami kuchni regionalnej, rękodziełem i wyrobami artystycznymi. Lokalni wystawcy zaprezentowali m.in. ogórki kołobrzeskie, miody, sery kozie, paprykarz, powidła radziszewskie, przetwory z malin, pasztet marwicki oraz chleb i paszteciki gwdowskie.

Nie zabrakło atrakcji dla rodzin – konkursów i zabaw dla dzieci, malowania twarzy, balonów, dmuchanych zamków i zjeżdżalni. Podczas wydarzenia zostały wręczone także nagrody w dwóch konkursach: Sołtys Roku oraz Piękna Zachodniopomorska Wieś.

O tegoroczne zwycięstwo rywalizowało 65 wyjątkowych organizatorów i animatorów działań na obszarach wiejskich. Najlepsi, tegoroczni, zachodniopomorscy sołtysi pochodzą z gmin: Stargard, Kalisz Pomorski i Krzęcin. Laureatami dziewiątej edycji plebiscytu zostali: Wioletta Zientek z Rogowa, Violetta Zbytek z Białego Zdroju oraz Maciej Radomiak z Objezierza. Każdy z nich otrzymał nagrodę finansową w wysokości 5 tys. zł.

– Sołtysi to liderzy swoich małych ojczyzn. To wokół których skupia się życie kulturalne i społeczne. Dzięki nim miejscowości tętnią życiem każdego dnia – mówił wicemarszałek województwa Olgierd Kustosz.

Do najpiękniejszej wsi na Pomorzu Zachodnim, Objezierza, trafi aż 40 tys. zł. Dla jej społeczności to olbrzymie wsparcie finansowe, które pozwoli na zrealizowanie marzeń i inwestycji często do tej pory odkładanych na bliżej nieznaną przyszłość. Za zajęcie drugiego miejsca Rogowo otrzymało nagrodę w wysokości 30 tys. zł, a ostatnie miejsce na podium (20 tys. zł) zajęła Dargomyśl. W ramach konkursu wręczono również jedno wyróżnienie (10 tys. zł) dla Krzęcina. Łączna pula środków w konkursie wynosiła 100 tys. zł.

Dodatkowo na dożynkach w oranżerii Szpital „Zdroje” postawił mobilny punkt szczepień.

W trakcie dożynek w Przelewicach wręczono nagrody w konkursie Piękna Zachodniopomorska Wieś 2021. 

Powiązane wpisy

Wystawa „Gwiazdy Sportu w Niepodległej” w MOSiR

Redakcja

Komunikacja Miejska przedstawiła rozkład jazdy dodatkowych autobusów na 1 listopada

Redakcja

Spotkanie autorskie z Dorotą Milli

Redakcja

Zostaw komentarz