27.8 C
Kołobrzeg
25 lipca 2021
Także.pl

W dawnym stylu w katedrze

Zapraszamy do przebycia wyjątkowej muzycznej podróży w czasie, sięgającej początków XVIII wieku, a zatrzymującej się na krańcach XX-wiecznej artystycznej awangardy.

Alexander Gebert i Maciej Frąckiewicz zagrają nie tylko klasykę muzyki poważnej, ale też współczesne interpretacje muzyki dawnej. Wytrawnych melomanów zadowolą wykonania sonat Johanna Sebastiana Bacha. W gotyckim wnętrzu ciekawie wybrzmią aranżacje urodzonych w okresie dwudziestolecia międzywojennego twórców eksperymentalnej muzyki współczesnej – Alfreda Schnittki, Sofii Gubaiduliny i Krzysztofa Pendereckiego. Z ostatnim z nich obydwaj muzycy współpracowali osobiście, dlatego wspólne wykonanie napisanego przez Pendereckiego Chaconne przepełnione będzie niemałymi emocjami. Bilety na koncert w cenie: 25 zł normalne i 20 zł ulgowe ( dzieci, młodzież, emeryci i renciści) do nabycia: w Regionalnym Centrum Kultury w Kołobrzegu im. Z. Herberta, ul. Solna 1, przy wejściu do Bazyliki w czwartek, godzinę przed koncertem i na stronie www.kupbilecik.pl.

19 LIPCA 2018 GODZ. 20.30 BAZYLIKA W KOŁOBRZEGU
XVIII MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL „MUZYKA W KATEDRZE”
Koncert pt. „W dawnym stylu” w wykonaniu Alexandra Geberta (wiolonczela) i Macieja Frąckiewicza (akordeon)

Noty biograficzne:
Alexander Gebert

Laureat międzynarodowych konkursów m.in. w Warszawie, Zagrzebiu, Genewie, Rzymie, solista i kameralista doceniany na wielu prestiżowych festiwalach muzycznych. Stypendysta Rządu Rzeczypospolitej Polskiej, Niemieckiej Centrali Wymiany Akademickiej (DAAD), paryskiej Groupe Banques Populaires. Współpracował z wieloma wybitnymi kompozytorami, takimi jak Krzysztof Meyer, Krzysztof Penderecki, Alber Schneltzer, Kaija Saariaho oraz Kurt Schwertsik. Występując w składzie Altenberg Trio Wien koncertował m.in. w Brahms Saal w wiedeńskim Musikverein, Library of Congress w Waszyngtonie, Concertgebouw w Amsterdamie, w Małej Sali Filharmonii w St. Petersburgu. Miał on również przywilej dokonać pierwszych wykonań szeregu zamówionych przez niego utworów takich kompozytorów jak Tomasz Skweres, Richard Dünser, Akos Banlaky, Lukas Haselböck, Christoph Renhart i Helmut Schmidinger. Od 2010 roku profesor, obecnie również prorektor na Hochschule für Musik Detmold. Prowadzi mistrzowskie kursy wiolonczelowe na całym świecie, regularnie udziel lekcji w Belgii, Austrii, Finlandii i Polsce.

Maciej Frąckiewicz

Laureat konkursów akordeonowych w Polsce, Niemczech, Słowacji, Włoszech, zwycięzca XX Międzynarodowego Konkursu „Arrasate Hiria” w Hiszpanii – jednego z najbardziej prestiżowych na świecie. Jeden z siedmiu finalistów Krajowych Eliminacji do Konkursu Eurowizji dla Młodych Muzyków (2008), reprezentant Polskiego Radia na Międzynarodowym Forum Młodych Wykonawców „New Talent” organizowanym przez Europejską Unię Radiową (EBU). Występuje regularnie na scenach europejskich, koncertuje w Azji i w Stanach Zjednoczonych jako solista i kameralista, m.in. z gitarzystą Łukaszem Kuropaczewskim czy wiolonczelistką Magdaleną Bojanowicz jako TWOgether Duo (Paszport POLITYKI 2012). Współpracuje ściśle z wieloma wybitnymi kompozytorami: Krzysztofem Pendereckim (którego utwór na akordeon prawykonał i przygotował do druku w wydawnictwie Schott), Zygmuntem Krauze, Dariuszem Przybylskim, Wojciechem Blecharzem, Jagodą Szmytką, Piotrem Tabakiernikiem; prawykonał ponad 70 utworów, w większości jemu dedykowanych. Otrzymał szereg stypendiów, w tym m.in. stypendium Ministra Kultury „Młoda Polska”. W 2014 ukazała się jego debiutancka płyta solowa (DUX), zawierająca m.in. premierowe nagranie Sinfonietty na akordeon Krzysztofa Pendereckiego (nominacja do Fryderyka 2015). Gra na wysokiej klasy instrumencie PIGINI Nova.