12.3 C
Kołobrzeg
28 października 2021
Także.pl
Image default

Prowadzisz firmę? Urząd Marszałkowski przygotował dodatkowe wsparcie

Urząd Marszałkowski zapowiedział kolejne wsparcie dla przedsiębiorców. Bezzwrotne granty pozwolą utrzymać bieżącą płynność firm. Nie zabraknie także dalszej pomocy na ochronę zdrowia. 

Zachodniopomorski Pakiet Antykryzysowy jest regionalnym programem pomocowym, z którego korzystają już setki firm, instytucji i jednostek ochrony zdrowia. Program od początku cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Teraz władze samorządu województwa podjęły decyzję o wprowadzeniu nowych narzędzi, które mają wesprzeć lokalnych przedsiębiorców w dalszej walce z negatywnymi skutkami ekonomicznymi koronawirusa. 

Dla przedsiębiorców

Dotychczas przedsiębiorcy, którzy ucierpieli wskutek pandemii COVID-19, mogli korzystać z pożyczek płynnościowych w kwocie do 250 tys. zł oraz dotacji na utrzymanie miejsc pracy. Nowym rozwiązaniem będą bezzwrotne granty, które zostaną przeznaczone na finansowanie kapitału obrotowego. Maksymalna kwota wsparcia to aż 160 tys. zł. Kwota będzie zależna od wielkości przedsiębiorstwa oraz stanu zatrudnienia.  Przedsiębiorcy, którzy uzyskają takie wsparcie, będą mogli w uproszczony sposób je rozliczyć. 

Wsparcie z poziomu regionalnego kierowane będzie do mikro- i małych firm, natomiast firmy średnie będą mogły starać się o pomoc, opartą na zbliżonych zasadach, w Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. 

Na ten cel Urząd Marszałkowski przeznaczy ok. 50 mln zł. Obecnie trwają konsultacje ze środowiskiem zachodniopomorskich przedsiębiorców dotyczące szczegółowych parametrów wsparcia. 

Dla ochrony zdrowia

Stojąca na pierwszej linii frontu walki z pandemią koronawirusa służba zdrowia po raz kolejny zostanie wsparta ze strony Urzędu Marszałkowskiego. Do tej pory przeznaczono dodatkowo ponad 20 mln złotych na działanie wojewódzkich szpitali. Środki te pochodziły z Regionalnego Programu Operacyjnego i środków własnych samorządu województwa. Wsparcie przewidziane jest na minimum 5 milionów złotych. 

Niestety, pomoc oferowana przez rząd nie jest wystarczająca, a ciężar działalności opieki zdrowotnej spadł na samorządy. Wyposażenie służb medycznych i ratowniczych w sprzęt wspomagający skuteczne przeciwdziałanie pandemii będzie kontynuowane w ramach przygotowywanego właśnie konkursu na dotacje w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. O dofinansowanie środków ochrony osobistej, środków dezynfekcyjnych oraz niezbędnego sprzętu będą mogły ubiegać się wszystkie te jednostki ochrony zdrowia, oraz jednostki ratownicze, które uczestniczą w zwalczaniu COVID-19. To np. szpitale prowadzone przez lokalne samorządy.

Staramy się jak najlepiej wykorzystywać środki Regionalnego Programu Operacyjnego do przeciwdziałania skutkom pandemii na Pomorzu Zachodnim – mówi marszałek województwa Olgierd Geblewicz. Otwarta postawa Komisji Europejskiej pozwala nam przeznaczać unijne pieniądze wszędzie tam, gdzie są one najbardziej potrzebne i wypełnią te obszary, gdzie nie trafia wsparcie rządowe. Filarami Zachodniopomorskiego Pakietu Antykryzysowego od początku było wsparcie dla ochrony zdrowia oraz pomoc dla regionalnej gospodarki. Chociaż udało się dodatkowo zaoferować wsparcie dla placówek opieki społecznej – ich pracowników i podopiecznych. Teraz uruchamiamy kolejne pieniądze, które pozwolą prowadzić skuteczną walkę z pandemią COVID-19 i jej skutkami o zdrowie mieszkańców regionu i kondycję zachodniopomorskich firm – dodaje. 

Informacje o datach uruchomienia naborów wniosków w przypadku obu nowych form wsparcia oraz instytucjach, które będą je przyjmować, będą udostępniane w kolejnych tygodniach. Będziemy o tym informować na łamach naszego portalu. 

Powiązane wpisy

Wystawa „Gwiazdy Sportu w Niepodległej” w MOSiR

Redakcja

Komunikacja Miejska przedstawiła rozkład jazdy dodatkowych autobusów na 1 listopada

Redakcja

Spotkanie autorskie z Dorotą Milli

Redakcja

Zostaw komentarz