0.6 C
Kołobrzeg
25 stycznia 2021
Także.pl
Image default

Polaków wybory…

Za nami wybory do Parlamentu Europejskiego. Koalicja Europejska spotkała się z bardzo dużym uznaniem wyborców w Kołobrzegu ale i całego okręgu  obejmującego województwa zachodniopomorskie i lubuskie w wyborach do Europarlamentu. Kandydaci w samym Kołobrzegu zdobyli 51 procent głosów poparcia, zdobywając dwa miejsca w ławach Parlamentu Europejskiego za co serdecznie dziękuję.

Bogusław Liberadzki oraz Bartosz Arłukowicz zdobyli mandaty eurodeputowanych i będą reprezentowali nasz okręg w Brukseli. Osobiście bardzo się cieszę, że to właśnie te osoby będą naszymi przedstawicielami. Młodość i ogromne doświadczenie w tym przypadku będą procentować dla naszego regionu.
Koalicja Europejska jednak w o ocenie całego kraju przegrała z PiS. Geneza takiego obrotu sprawy ma oczywiście wiele podstaw. Jedną z podstawowych źródeł sukcesu PiS była ogromna mobilizacja wśród tegoż elektoratu. Zwolennicy tej partii tłumnie ruszyli do urn co widać po osiągniętym wyniku. Opozycja pod nazwą Koalicja Europejska z drugiej strony osiągnęła prawie 40 procent poparcia. Nie dało to w efekcie rezultatu w postaci zwycięstwa. 

Wypowiedzi komentatorów, szczególnie zwolenników PiS, mówią o druzgocącej porażce. Zdecydowanie się z taką oceną nie zgadzam. Poparcie 40 procent głosujących to wielki mandat zaufania, który trzeba przenieść i powiększyć w wyborach parlamentarnych, które już na jesieni odbędą się w Polsce. Dziś już nie ma miejsca na mówienie o wspólnym projekcie po to, aby od władzy odsunąć PiS. Ludzie oczekują dobrego programu wyborczego, który zostanie odpowiednio szybko przedstawiony. Czy zaakceptowany przez wyborców? Pokażą wyniki wyborów. Oferta nie może być skierowana tylko do określonej grupy społecznej. Polska jest różna i różne są potrzeby ludzi. Oczekuję jednak, że obecne ugrupowania polityczne będące w opozycji wyciągną wnioski z ostatnich kilku lat. 

Wg mnie zjednoczona opozycja ma wielki potencjał, w postaci ludzi, którzy oprócz marketingu politycznego wiedzą, że budżet – jak każdy nie jest z gumy. Decyzje, które są podejmowane przez polityków, którzy z gałęzi prospołecznej uczynili narzędzie do wygrywania wyborów, są decyzjami, które będą miały skutek na przyszłość. Jaki? Możemy się tylko domyślać – bo o analizach ekonomicznych opozycja nie mówi albo nie potrafi się przebić , rządzący natomiast z wiadomych względów trywializują to zagadnienie.

Czy kluczem do sukcesu stanie się licytacja na rozdawanie publicznych pieniędzy? Czy zwycięży rozsądne myślenie o konieczności pomocy słabszym, ale nie doprowadzając jednocześnie do wyjaławiania społecznego i ekonomicznego ludzkich mechanizmów myślowych. Czy w programie pojawi się w końcu pakiet propozycji dla małych i średnich firm? Polityka oświatowa i zdrowotna ale i także reforma systemu ubezpieczeniowego to tylko wierzchołek tematów, którymi na pewno zainteresowani są Polacy. 

To program realny i przemyślany doprowadzi do mobilizacji elektoratu takich partii jak Platforma Obywatelska, Sojusz Lewicy Demokratycznej, PSL czy innych nie będących zwolennikami polityki PIS. Mobilizacja elektoratu po stronie opozycji to klucz do zwycięstwa w nadchodzących wyborach parlamentarnych. Przed Polakami wakacje ale na pewno nie przed politykami, którzy już dziś żyją – a raczej żyć powinni kampanią wyborczą . 

Ja ze swojej strony Wszystkim Państwu życzę udanych i słonecznych wakacji i znalezienia spokoju na przemyślenia i refleksje.

Jacek Kuś – wicestarosta powiatu kołobrzeskiego, przewodniczący Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

Powiązane wpisy

Tysiące kołobrzeżan wyszło na ulice. Protestowali przeciw zakazowi aborcji [wideo]

Redakcja

Profesor Bohdan Trzeciak odznaczony

Redakcja

30 lat samorządu w Polsce. Jacek Kuś składa życzenia [wideo]

Redakcja

Zostaw komentarz