4.8 C
Kołobrzeg
29 listopada 2021
Także.pl
Image default

Muszla gigant i jeden z najdłuższych znanych mieczy ryby piły w kołobrzeskim muzeum

Największy w Europie i prawdopodobnie jeden z największych na świecie mieczy ryby piły trafił do kołobrzeskiego Muzeum Minerałów. To nie jedyny niezwykły eksponat, który można oglądać w zabytkowych podziemiach latarni morskiej. 

Miecz mierzy aż 1,2 metra (najczęściej spotykane mają zaledwie ok. 20 cm) i jest uzbrojony w kilkadziesiąt ostrych zębów. Do Polski trafił za sprawą marynarza, który przywiózł go z jednej ze swoich dalekomorskich podróży w latach 50. Później był częścią kolekcji profesora uczelni wrocławskiej, który następnie przekazał go do kołobrzeskiego muzeum. 
– To musiał być dorosły i ogromnych rozmiarów osobnik, który stoczył sporo walk i prawdopodobnie padł śmiercią naturalną. – mówi Przemysław Derlecki, właściciel Muzeum Minerałów  pokazując nam liczne otarcia i uszkodzenia miecza, które mogą świadczyć, że ryba piła faktycznie w morskich głębinach stoczyła wiele pojedynków.

To nie jedyny niezwykły eksponat, który można zobaczyć w zabytkowych piwnicach latarni morskiej. Kolejnym jest muszla gigant, największy okaz w Polsce. Przemysław Derlecki wypatrzył ją na Giełdzie Minerałów w Monachium. Zaczęły się negocjacje, bo niezwykły okaz przydaczni olbrzymiej był już zamówiony przez odbiorców z Niemiec.
– Okazało się, że polsko-holenderska spółka, która wykopała tę muszlę w Indonezji, dokładnie na Jawie, wykonała wcześniej fontannę w kształcie kuli, która stoi na placu Ratuszowym w Kołobrzegu. Było mi więc trochę łatwiej przekonać wspólnika, który pochodzi z Polski, żeby sprzedał ją właśnie mi.  – mówi Przemysław Derlecki.

Przydacznia olbrzymia to największy gatunek małża na świecie. Żyje w Pacyfiku, w okolicach Wielkiej Rafy Koralowej, oraz w Oceanie Indyjskim. Egzemplarz, który znajduje się w kołobrzeskim Muzeum Minerałów to największy okaz znajdujący się w Polsce. Muszla waży 143 kilogramy, ma ok. 1,5 metra. Na świecie znana jest jednak muszla tego samego gatunku małża ważąca dwa razy tyle – 300 kilogramów.
– Od kiedy dowiedziałem się, że istnieje taki okaz, to szukam równie dużego, żeby ściągnąć go do Kołobrzegu. – dodaje Przemysław Derlecki.

W Muzeum Minerałów znajdziemy też inne ciekawe eksponaty m.in. duży (waży 35 kilogramów), żelazny meteoryt, który trafił do Kołobrzegu z Morawska. Na półkach leży kilkaset krystalicznych, ciętych i szlifowanych minerałów z całego świata. Zostały zebrane m.in. w Maroku, Rosji, Brazylii i na Madagaskarze.  Dumą muzeum jest kolekcja agatów nowokościelskich i marokańskich. To są prawdziwe unikaty. Warto bliżej przyjrzeć się też krzemieniom pasiastym z Iłży.

Powiązane wpisy

Wystawa „Gwiazdy Sportu w Niepodległej” w MOSiR

Redakcja

Komunikacja Miejska przedstawiła rozkład jazdy dodatkowych autobusów na 1 listopada

Redakcja

Spotkanie autorskie z Dorotą Milli

Redakcja

Zostaw komentarz