12.3 C
Kołobrzeg
28 października 2021
Także.pl
Image default

Marszałek odpiera zarzuty w sprawie lotniska

Samorząd Województwa mówi „stop”. Czyli jak brak wsparcia ze strony Rządu może zdaniem marszałka Olgierda Geblewicza doprowadzić do upadłości lotniska w Goleniowie. 

W sierpniowym numerze Także informowaliśmy o sytuacji w Porcie Lotniczym Szczecin – Goleniów. Straty finansowane lotniska sięgnęły 3,5 mln. Dzięki pomocy Samorządu Województwa pracownicy mogli otrzymać należne wynagrodzenia. Teraz jednak Zarząd Województwa, który jest mniejszościowym udziałowcem, podjął decyzję o wstrzymaniu rozpoczęcia dokapitalizowania Portu Lotniczego kwotą 40 mln zł do 2028 r. Powodem jest brak realizacji deklaracji składanych przez rząd, który obiecywał środki finansowe na inwestycje warte 108 mln zł. 

Marszałek Olgierd Geblewicz na briefingu prasowym wskazywał, że od 2016 r. lotnisko nie otrzymało żadnej pomocy rządowej. W tym samym czasie Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego dokapitalizował przedsiębiorstwo kwotą 17,7 mln zł. Ponowił również apel do Rządu o uruchomienie zapowiadanej jeszcze w czerwcu rekompensaty za negatywne skutki wywołane pandemią koronawirusa. W ocenie marszałka ta bezczynność może doprowadzić do upadłości 80% lotnisk w Polsce. Spróbujemy przebić się z prawdą do opinii publicznej. Z kłamstwami ze strony rządowej i Przedsiębiorstwa Państwowego „Porty Lotnicze” spotykamy się dość często. Zarzuca nam się, mi personalnie, działanie na szkodę lotniska Goleniów, działanie na korzyść lotniska w Berlinie, więc chcielibyśmy przedstawić faktyrozpoczął briefing prasowy marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz. 

Pomoc Portowi Lotniczemu Szczecin – Goleniów deklarowali w czerwcu minister aktywów państwowych Jacka Sasina oraz wiceministra infrastruktury Marcina Horałę. Miała to być rekompensata za straty spowodowane w trakcie pandemii i rządową decyzję o zakazie lotów komercyjnych oraz zobowiązanie utrzymania użyteczności publicznej. Kolejne pismo trafi do PPL, które zostanie wezwane do wsparcia działalności lotniska w Goleniowie. Większościowy udziałowiec zarzuca bowiem Samorządowi Województwa nierealizowanie porozumień w sprawie inwestycji w Porcie Lotniczym. Marszałek deklaruje jednak, że  żadne porozumienia w sprawie dokapitalizowania nie zostały  i nie będą złamane. – Zgodnie z porozumieniem z 2013 r. wsparliśmy lotnisko kwotą 32 mln. Do końca września trafi więc 1,5 mln zł. Rozmawialiśmy o przyszłości i jeśli prezes mówi, że nie ma problemów z kapitalizowaniem działalności operacyjnej, to niech pomaga – wyjaśniał marszałek Olgierd Geblewicz. 

Znaczenie Portu Lotniczego Szczecin – Goleniów dla naszego regionu, w rozmowie z nami, podkreśla również prezydent Anna Mieczkowska. – Port Lotniczy w Goleniowe od lat ułatwia nam komunikację z resztą kraju. Obecnie jeszcze bardziej jest porządane, aby to lotnisko funkcjonowało w niezakłóconej formie. Dzięki drodze S6 dojazd do lotniska jest zdecydowanie szybszy niż kilka lat temu – mówi prezydent Anna Mieczkowska. 

Artykuł opublikowany we wrześniowym numerze Miesięcznika Także.

Powiązane wpisy

Wystawa „Gwiazdy Sportu w Niepodległej” w MOSiR

Redakcja

Komunikacja Miejska przedstawiła rozkład jazdy dodatkowych autobusów na 1 listopada

Redakcja

Spotkanie autorskie z Dorotą Milli

Redakcja

Zostaw komentarz