-11.1 C
Kołobrzeg
18 stycznia 2021
Także.pl

Kolejny wyczyn Zbigniewa Malinowskiego

Pomimo kontuzji Zbigniew Malinowski ukończył elitarny bieg górski w Cortina d’Ampezzo pod nazwą The North Face Lavaredo Ultra Trial.

Ultramaratończyk Zbigniew Malinowski nie musi nikomu nic udowadniać. Tym razem chciał udowodnić coś wyłącznie sobie stawiając kolejne wyzwania własnym słabościom. Jadąc do Włoch na elitarny bieg górski w Cortina d’Ampezzo pod nazwą The North Face “Lavaredo Ultra Trial”od trzech miesięcy zmagał się z kontuzją pasma biodrowo-piszczelowego. Otejpowany kierunkowo specjalnymi plastrami od pięty, przez Achilles po biodro włącznie, dodatkowo mięsień czwórgłowy i dwugłowy lewej nogi. Od 26 lat biegania Zbigniew Malinowski nie korzystał z tak wielu specjalistycznych konsultacji lekarskich i różnych zabiegów rehabilitacyjnych, które miały postawić go na nogi. Mimo kontuzji i piekielnego przenikającego bólu wystartował w Lavaredo Ultra Trial, biegu na dystansie 124 km z przewyższeniem 6 400 m i limitem czasu wynoszącym 30 godzin. 23 czerwca na linii startu w Cortina d’Ampezzo stanęło 1513 zawodników.

Organizatorzy trasę biegu wyznaczyli dolinami, przełęczami, szczytami i trawersami o znacznym stopniu nachylenia sięgającymi nawet do 45 %. W ciągu dnia w piekącym słońcu na południowych trawersach Dolomitów, gdzie temperatura w cieniu sięgała 35 stopni C. Nocą biegaczom towarzyszyły 2 burze z wyładowaniami atmosferycznymi. Błyskawice często wyznaczały drogę. Twardziele pokonywali dziesiątki rwących potoków. Strumienie przecinały im trasę biegu. Nie sposób było ich ominąć. Często służyły jako dodatkowe źródło zaopatrzenia w płyny. Wszechobecne błoto, korzenie, kamienie ostre skały wcale nie umilały wycieńczonym ultramaratończykom biegu. Natomiast przeurocza roślinność, bajkowy krajobraz oraz boskie widoki wynagradzały trud i niwelowały zmęczenie ubogacając duszę i oczy.

Zbigniew Malinowski stracił wszystkie paznokcie na kontuzjowanej nodze oraz duży paznokieć na drugiej. Zdrowej nogi nie ominęła także kontuzja stawu skokowego i rozcięgna podeszwowego. Ostatecznie ultramaratończyk zajął 717 miejsce z czasem 25 godzin 8 minut i 45 sekund. 26 września Zbigniew Malinowski wyjeżdża po raz 14, aby wystartować w historycznym biegu z Aten do Sparty na dystansie 246 km – Spartathlonie. Przypominamy, że nasz biegacz jest jedynym zawodnikiem na świecie, który pokonał ten dystans 13 razy z rzędu, od 2004 do 2016 roku.