12.3 C
Kołobrzeg
28 października 2021
Także.pl
Image default

Kamień pokutny ze Strachomina

W środę 1 września 2021 roku w Muzeum Miasta Kołobrzeg w Pałacu Braunschweigów odbyła się konferencja prasowa z udziałem starosty kołobrzeskiego Tomasza Tamborskiego, poświęcona prezentacji kamienia pokutnego ze Strachomina.

Konferencję rozpoczął dyrektor Muzeum Oręża Polskiego Aleksander Ostasz, który przedstawił zaproszonych gości, w tym: starostę kołobrzeskiego Tomasza Tamborskie, sołtys Strachomina Renatę Łuczak, Prezesa Grupy Eksploracyjno-Poszukiwawczej „Parsęta” Jana Orlińskiego. Następnie głos zabrał Robert Dziemba Kierownik Działu Historii Kołobrzegu, który przedstawił krótką historię i proces wydobycia kamienia pokutnego ze Strachomina.

19 czerwca 2021 roku na drodze pomiędzy Rusowem a Strachominem Grupa Eksploracyjno-Poszukiwawcza „Parsęta” przy współudziale Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu przeprowadziła akcję, w wyniku której wydobyto kamień związany z historią szlachty pomorskiej. Tzw. „kamienia mordercy” z początku XVI wieku poszukiwała przez ostatnie dwa lata sołtys Strachomina Renata Łuczak. Zabytek został usunięty z krajobrazu przez pracowników tutejszego PGR-u w latach 70-tych XX wieku.

Płyta na 157×55 cm. Została wykonana z czerwonego piaskowca. W jej górnej części znajduje się łeb kozła z godła rodowego pomorskiego rodu von Kameke. Poniżej znajduje się inskrypcja w języku niemieckim, która głosi: „W 1605 roku, 28 czerwca szlachcic zacny, błogosławiony, Peter Kameke młodszy, właściciel ziemski Strachomina, przez Chrystofa Damitzena właściciela ziemskiego z Pleśnej nędznym i żałosnym sposobem został zakłuty i z życia do śmierci powołany. Niech Bóg będzie łaskawy” (tłum. W. Łysiak).

Jak mówi starosta Tomasz Tamborski – W Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu płyta została oczyszczona i zabezpieczona. Ze względu na wyznaczone warunki konserwatorskie, zabytek został umieszczony na specjalnej konstrukcji w Muzeum Miasta Kołobrzeg, a także udostępniony zwiedzającym.

Powiązane wpisy

Wystawa „Gwiazdy Sportu w Niepodległej” w MOSiR

Redakcja

Komunikacja Miejska przedstawiła rozkład jazdy dodatkowych autobusów na 1 listopada

Redakcja

Spotkanie autorskie z Dorotą Milli

Redakcja

Zostaw komentarz