5.4 C
Kołobrzeg
19 stycznia 2022
Także.pl
Image default

Jaka praca czeka w Kołobrzegu?

Wielokrotnie można usłyszeć – w tym mieście nie ma porządnej pracy. Wszystko za minimum, a wymagania jak dla dwóch etatów. Praca po godzinach i brak stałej umowy. Z drugiej strony dosyć niedawno PUP poinformował, że obecnie mamy najniższą stopę bezrobocia od ostatnich miesięcy. O co więc chodzi?

Efekt sezonu? Niewątpliwie ma on swoje “zalety”

Nie jest ciężko połączyć fakty – mamy wakacje. Okres wzmożonej działalności sezonowej, a co za tym idzie – na rynku pojawiło się mnóstwo miejsc pracy. Wchodząc na OLX, możemy znaleźć między innymi oferty pracy dla:

 • barmanów
 • kelnerów
 • recepcjonistów
 • sprzedawcy
 • sprzątaczy
 • fizjoterapeutów

I tutaj powstaje zasadnicze pytanie. Wszystkie wymienione zawody to tymczasowa potrzeba. Co się stanie z tymi osobami, jak przyjdzie wrzesień? Można tylko gdybać, że stopa bezrobocia ponownie poszybuje w górę. Można się też zastanowić, czy w naszym mieście nie ma ofert stałej pracy? Takiej, która nie będzie związana z sezonowością? Powiem szczerze, że ciężko jest taką znaleźć, ale z drugiej strony – nie jest to niemożliwe, trzeba “polować” na okazję. Wśród ofert stałej pracy można znaleźć:

 • sprzedawcę w sklepie z artykułami dla dzieci
 • pracownika pralni wodnej
 • kierownika budowy
 • stylistkę paznokci
 • doradcę klienta w banku

Jaka praca, taka płaca..

Wykształcenie kierunkowe, doświadczenie w zawodzie, dyspozycyjność, kultura osobista – takie oczekiwania można znaleźć w wielu ogłoszeniach o pracę. Co jednak oferuje sam pracodawca? Pracę w rozwijającej się firmie, stabilne zatrudnienie i pensję, która.. według informacji umieszczonych w ogłoszeniach nie przekroczy 3000 zł brutto (około 2100 zł na rękę).

Obecnie rynek pracy się nieco zmienił. Pracodawcy szukają desperacko rąk do pracy, a pracownicy wcale nie są zachęceni ogłoszeniami, aby podjąć zatrudnienie. Jak się okazuje, winna nie jest pensja, bo wiele firm zachęca widełkami 3000-5000 zł brutto, a oferty wiszą tygodniami. Z drugiej strony, wciąż boimy się innowacyjnych metod współpracy – pracy zadaniowej, home office. Wiele obowiązków można wykonać z dowolnego miejsca – nie tylko z biura, o dowolnej godzinie. Gdyby więcej kołobrzeskich pracodawców otworzyło się na taki model współpracy, być może powstałoby więcej zadowalających długotrwałych relacji na linii pracownik – szef? Niebawem zdradzę Wam kulisy pracy zdalnej i w jaki sposób motywować się do wykonywania swoich obowiązków w domowym zaciszu czy nawet na drugim końcu świata.

Powiązane wpisy

Targi Edukacyjne w “Sienkiewiczu”

Redakcja

MWiK poszukuje pracowników

Redakcja

Bezrobocie w województwie mniejsze niż w poprzednim roku

Redakcja

1 komentarz

niunia 31 lipca 2019 at 15:15

1/4 na umowę o pracę, reszta umowa o dzieło. Kantowanie pracownika i państwa.

Odpowiedz

Zostaw komentarz