20.8 C
Kołobrzeg
26 lipca 2021
Także.pl

II Przegląd Kina Ukraińskiego

W tegorocznej edycji Przeglądu zostaną zaprezentowane głównie filmy prezentujące klasykę ukraińskiego kina.

13 grudnia 2018 (czwartek) – godz. 18.00

Z uwagi niedawne ataki sił morskich Federacji Rosyjskiej na okręty ukraińskiej marynarki tj. w związku z ostrzelaniem i zajęciem przez Rosję trzech ukraińskich okrętów w Cieśninie Kerczeńskiej postanowiliśmy pokazać film dokumentalny opowiadających o wojnie na Ukrainie, w Donbasie pt. Ukraińcy – ochotnicy bożego plutonu. Film dokumentalny opowiada o tym, co zmusza ochotników iść na wojnę. Ten film – opowieść o stworzeniu nowej armii ukraińskiej. Pokazano pierwsze miesiące walk w obronie Ukrainy po wydarzeniach na Majdanie. Bohaterska obrona lotniska w Doniecku trwała 242 dni. Film posiada napisy w języku polskim.

Reżyser: Leonid Kanter, Ivan Jasnij
Operator filmowy: Ivan Jasnij, Leonid Kanter
Muzyka: Oleksij Byk, “Komu wnyz”
Dźwięk: Oleg Faliejew, Artem Mostowyj
Producent: Leonid Kanter
Czas: 2 godziny

Film zdobył nagrody m.in.:

13-ty Gdański Docfilm Festiwal, 2015, Polska. Nagroda widzów.
Nigeria – Abuja, Międzynarodowy Festiwal Filmowy, 2015 (Najlepszy film dokumentalny).

13 grudnia 2018 (czwartek) – godz. 20.00

Pewnego ranka… kiedy odważysz się odrzucić od siebie wszystko, co o sobie wymyśliłeś… los w oka mgnieniu zorganizuje ci spotkanie z tym, kto jest ci niezbędny. Babcia, jej córka i wnuczka – trzy kobiety, trzy generacje. Wizyta u babci, która mieszka w małej zapomnianej wiosce Pryputni będzie dla nich wszystkich zwrotem w życiu. W ciągu jednego dnia, wypełnionego dziwnymi wydarzeniami, kobiety będą zmuszone przyjrzeć się swojemu życiu i przerwać codzienną rutynę.

PRYPUTNI (ang. The Strayed)
reżyseria: Arkadii Nepytaliuk
scenariusz: Roman Horbyk
gatunek: Dramat/Komedia
produkcja: Ukraina
czas: 1:29 godz.

Współorganizatorem Przeglądu jest Biblioteka Publiczna w Koszalinie oraz Regionalne Centrum Kultury w Kołobrzegu. Przegląd otrzymał wsparcie Urzędu Marszałkowskiego w Szczecinie.