2.2 C
Kołobrzeg
5 marca 2021
Także.pl
Image default

Gromek: Priorytetem zdrowie i dobro Polek i Polaków

13 marca senatorowie przegłosowali poprawki do wprowadzonej 8 marca specustawie dotyczącej koronawirsua. Zdaniem senatora Janusza Gromka jest to działanie konieczne z punktu widzenia Polaków.

Panie senatorze, 13 marca wprowadziliście poprawki do specustawy dotyczącej koronawirusa, czego one dotyczyły?
Jedną z ważniejszych poprawek jest podwyższenie wieku dzieci, na które rodzice będą mogli pobrać dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Zamknięte przedszkola i szkoły powodują, że rodzice muszą zająć się dziećmi. Przegłosowaliśmy też poprawki dotyczące pomocy dla przedsiębiorców i samorządów. Wszelkie zmiany mają na celu jak największą pomoc dla polskiego społeczeństwa.

Przegłosowanie poprawek nie było takie oczywiste. Senatorowie PiS zerwali kworum, dlaczego?
Nie chcieli tak daleko idących zmian. Jak wspomniałem, są to poprawki dla całego polskiego społeczeństwa. Po czasie zreflektowali się, że nie powinni w taki sposób postępować. Praca senatora nakazuje brania udziału w obradach, nieważne czy jesteśmy za, przeciw czy wstrzymujemy się od głosu. Zerwanie kworum w sytuacji, jaka zapanowała w Polsce, jest nie do przyjęcia.

Czy mocno opóźniło to prace Senatu?
O jeden dzień, jednak w panującej sytuacji każdy dzień, każda godzinna jest bardzo ważna. Zaistniałe w Polsce i na świecie zagrożenie wymaga od nas szybkiego podjęcia działań. Jako Senat chcemy w sprawie koronawirusa działać ponad politycznymi podziałami. Priorytetem dla nas jest zdrowie i dobro Polek i Polaków.

Kiedy poprawki wejdą w życie?
To zależy od tego, czy rządzący, większość parlamentarna i prezydent z PiSu będą chcieli skorzystać z dobrych i pozytywnych rozwiązań opozycji. Przypominam, że były prowadzone rozmowy w sprawie wspólnego rozwiązywania problemu koronawirusa. Trudno jest mi przewidzieć jak postąpi Sejm, ponieważ samo zwołanie posiedzenia jest dużym problemem. Zaprezentowany pakiet antykryzysowy nie jest wystarczający. Polscy ekonomiści przewidują duże problemy gospodarcze i budżetowe. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć dalszego rozwoju epidemii koronawirusa w Polsce. Polacy, podobnie jak i inne narody, są w stanie niepewności i odczuwają strach. Oczekuję od rządzących jak najlepszych rozwiązań dla Polek i Polaków. 

Rozmowa opublikowana w marcowym numerze TAKŻE

Powiązane wpisy

Uczcili pamięć Żołnierzy Wyklętych [wideo]

Redakcja

Nowa dyrektor Szkoły Podstawowej nr 5

Redakcja

Kołobrzeska Róża Wiatrów przyznana

Redakcja

Zostaw komentarz