-11.1 C
Kołobrzeg
18 stycznia 2021
Także.pl

E-dowód od 4 marca

Od poniedziałku 4 marca każdy będzie mógł wymienić swój stary dowód na nowy. E-dowody będą posiadać chipy, który ma ułatwić weryfikację obywateli.

Każdy kto złoży w poniedziałek wniosek automatycznie otrzyma jego nową wersję. Wymiana ma być bezpłatna i dostępna również dla osób, które posiadają ważny dowód, jednak chcą otrzymać jego nową wersję. Do wymiany przygotowuje się kołobrzeski magistrat, który w związku z trwającą procedurą wdrażania oprogramowania pozwalającego na produkcję e-dowodów informuje o możliwych utrudnieniach w bieżącej obsłudze klientów biura dowodów osobistych (przerwy w pracy systemu) i prosi o składanie wniosków od dnia 4 marca.

Korzystanie z elektronicznej warstwy nie będzie obowiązkowe, jednak nowy dowód to ułatwienia dla jego właściciela. Posiadacze e-dowodów będą mogli przekroczyć elektroniczne bramki na lotniskach Unii Europejskiej przeznaczonych dla posiadaczy paszportów biometrycznych. Swoje zastosowanie ma też znaleźć w szpitalach i przychodniach, gdzie będzie używany do automatycznej identyfikacji pacjenta. W przypadku zagubienia lub kradzieży dowodu ułatwieniu ulegnie procedura zastrzegania dokumenty, wystarczy zgłosić zaistniałą sytuację na policję, która automatycznie przekaże sprawę do danego urzędu.

Wymiana starych dowodów ma potrwać do 2029 roku.

Powiązane wpisy

Centrum miasta bez aut? Prezydent pyta mieszkańców o opinie

Redakcja

Od środy utrudnienia w centrum miasta. Miasto rozpoczyna przebudowę skrzyżowania

Redakcja

Magistrat wyłącza czasowo miejskie iluminacje

Redakcja