0.6 C
Kołobrzeg
25 stycznia 2021
Także.pl
Image default

Działo samobieżne SU-57 po krótkim remoncie

Działo samobieżne SU-57 (właściwe, amerykańskie oznaczenie: T48) to pojazd znany zarówno miłośnikom Muzeum Oręża Polskiego, jak i pasjonatom historii Wojska Polskiego w całym kraju.

Maszyna można było podziwiać wielokrotnie podczas wydarzeń promujących historię militarną, poza tym była bohaterem kilku edycji widowiska historycznego: “Bój o Kołobrzeg”. Szykując go do tegorocznej akcji, okazało się, że doszło w nim do awarii. Pojazd przechodzi aktualnie remont systemu mocowania oraz obrotu zespołu uzbrojenia głównego – sześciofuntowej (kaliber 57 mm) armaty przeciwpancernej, zainstalowanej na podstawie T5. Wszystko po to, by w zbliżającym się bądź, co bądź wielkimi krokami sezonie, można było zaprezentować pełne możliwości tego wyjątkowego, bo rzeczywiście używanego przez żołnierzy Wojska Polskiego w schyłkowym okresie II wojny światowej pojazdu. 

Zachowane w zbiorach kołobrzeskiego muzeum działo samobieżne T48 (SU-57) jest jednym z 15 egzemplarzy przekazanych w marcu 1944 r. przez Armię Czerwoną Wojsku Polskiemu. Wykorzystywane było najpierw w szeregach 1. samodzielnego batalionu rozpoznawczego, a ostatecznie – 7. samodzielnego dywizjonu artylerii pancernej. Ma za sobą działania wojenne nad Wisłą, na Wale Pomorskim oraz, po forsowaniu Odry, na terenie Niemiec. W kolekcji MOP znajduje się od 1975 r. Warto zaznaczyć, że odrestaurowane w latach 2008-2009 kołobrzeskie T48 (SU-57) to jedno z 7 zachowanych na świecie. 4 sztuki znajdują się w Polsce.

Powiązane wpisy

Regionalny Szpital w Kołobrzegu przystępuje do szczepień przeciw COVID-19. W poniedziałek ruszają zapisy

Redakcja

Zachodniopomorskie ZAZ-y ze wsparciem Marszałka Województwa

Redakcja

Zatrzymać rozpędzony Pruszków

Redakcja

Zostaw komentarz