12.3 C
Kołobrzeg
28 października 2021
Także.pl
Image default

Delegacje czeskiego i polskiego senatu z wizytą na Pomorzu Zachodnim. Ważni goście i ważne sprawy

Delegacja czeskiego senatu na czele z Milosem Vystrcilem oraz polskiego senatu pod przewodnictwem marszałka prof. Tomasz Grodzkiego wizytowała we wtorek, 31 sierpnia 2021 roku, region. Goście uczestniczyli w inauguracji Forum Biznesowego. Spotkali się także z władzami Szczecina, marszałkiem województwa Olgierdem Geblewiczem, jak i otworzyli konsulat honorowy Republiki Czeskiej w Szczecinie.

Obie delegacje, które rano wylądowały na lotnisku w Goleniowie, powitała w imieniu marszałka Olgierda Geblewicza członkini Zarządu Województwa Anna Bańkowska.

Pierwszym punktem wtorkowej wizyty w na Pomorzu Zachodnim był udział w otwarciu Forum Biznesowego zorganizowanego przez Business Club Szczecin. Spotkanie miało zaprezentować możliwości gospodarcze i rozwojowe województwa, w tym możliwości inwestycyjne czy nawiązanie dodatkowych kontaktów polsko-czeskich.

– Witamy naszych gości w tak znamienitej organizacji biznesowej. Tak jak obiecywałam w Warszawie, w moim rodzinnym Szczecinie, zainteresowanie biznesu i pogłębianie relacji z biznesem czeskim, jest tu bardzo żywo komentowane i oczekiwane. Przede wszystkim dziękuję panu przewodniczącemu Vystrčilowi, bo dawno w Szczecinie nie mieliśmy wizyty tak wysokiego przedstawiciela innego kraju. Zadaniem nas polityków jest tworzyć takie prawo i takie stabilne warunki rozwoju, by biznes mógł funkcjonować, nie myśląc o zawiłościach prawa i zagrożeniach, ale myślał  o postępie i rozwoju – mówił marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki. 

Region od lat utrzymuje wymianę na tym polu z czeskimi partnerami. Jak zaznaczył przewodniczący  Senatu Parlamentu Republiki Czeskiej Milos Vystrcil do  Szczecina przyjechało razem z nim pięciu innych senatorów, a to oznacza spore zainteresowanie wizytą i chęć nawiązania nowych kontaktów. 

– Wierzę, że razem stworzymy dobre warunki do rozwoju biznesu, ale i polityki. Senat czeski ma podobne wartości jak senat polski. A takie spotkania jak to pomagają rozwijać taką współpracę – powiedział Milos Vystrcil.

Do częstszych kontaktów polsko-czeskich nawiała również podczas forum członkini Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego prezentując największe atuty regionu. 

– Pomorze Zachodnie, chociaż wydawałoby się leżące z dala od Czech, pozostaje związane z tym państwem na wielu, różnorodnych płaszczyznach. Zachodniopomorscy przedsiębiorcy kooperują z firmami czeskimi, których produkty dostarczane są tutaj transportem drogowym, kolejowym i wodnym, aby następnie poprzez port Szczecin-Świnoujście dotrzeć do wszystkich zakątków świata. W dobie postępującej globalizacji, coraz ściślejsza staje się również współpraca sektorów usługowych, do czego znacząco przyczyniają się tworzone na poziomie regionalnym strategie i plany rozwojowe, ukierunkowane na stworzenie warunków zachęcających m.in. przedsiębiorców czeskich do nawiązywania i rozszerzania kontaktów z podmiotami gospodarczymi na Pomorzu Zachodnim. Niemal wszystkie regionalne ośrodki naukowe mają rozbudowane relacje z instytucjami partnerskimi w Czechach, czego świadectwem jest ożywiona wymiana kadry akademickiej, ekspertów i studentów. Każdego roku nadbałtyckie plaże naszego regionu goszczą tysiące czeskich turystów, a mieszkańcy Pomorza Zachodniego z zachwytem wspominają swój pobyt w pięknych miastach i kurortach górskich w Czechach. Co więcej, Polaków i Czechów łączy ten sam sposób myślenia i odczuwania, wynikający z podobnego położenia geograficznego naszych krajów, podobnych losów w ostatnim stuleciu oraz zbliżonych wyzwań i szans rozwojowych w chwili obecnej. To wszystko sprawia, że jesteśmy sobie bliżsi, niż większość narodów europejskich – podkreśliła Anna Bańkowska.

W organizację Forum zaangażowane było marszałkowskie Centrum Inicjatyw Gospodarczych, które zaprezentowało atuty regionu dla partnerów międzynarodowych. Ponadto CIG szacuje, że 6,5 mld zł to kapitał zagraniczny zainwestowany w Zachodniopomorskiem.

W dalszej części dnia obie delegacje odbyły rozmowy m.in. z prezydentem Szczecina Piotrem Krzystkiem oraz uczestniczyły w okolicznościowym lunchu wydanym przez marszałkiem województwa Olgierda Geblewicza.

Ostatnim punktem wizyty było otwarcie konsulatu honorowego Republiki Czeskiej w Szczecinie, mianowanie konsula oraz zwiedzanie obiektu, który mieścić się będzie przy ul. Mazowieckiej 13 B w budynku firmy Multi Projekt.

– Cieszę się, że czeski konsulat wraca do Szczecina, bo oznacza, że coraz więcej obywateli Republiki Czeskiej przyjeżdża tu w celach biznesowych czy turystycznych. Życzę owocnej misji. Niech pracy nie zabraknie, bo to pokaże jak bardzo placówka jest potrzebna. Ze względu, że po sąsiedzku budujemy nową siedzibę Urzędu Marszałkowskiego, będę mieć do konsulatu najbliżej ze wszystkich mieszkańców miasta – zauważył marszałek województwa Olgierd Geblewicz. 

W godzinach wieczornych delegacje opuściły Pomorze Zachodnie.

Powiązane wpisy

Wystawa „Gwiazdy Sportu w Niepodległej” w MOSiR

Redakcja

Komunikacja Miejska przedstawiła rozkład jazdy dodatkowych autobusów na 1 listopada

Redakcja

Spotkanie autorskie z Dorotą Milli

Redakcja

Zostaw komentarz