-1.1 C
Kołobrzeg
5 marca 2021
Także.pl
Image default

Czy mały ruch graniczny zostanie odmrożony? Geblewicz: rząd powinien podjąć działania, by uruchomić kolejne przejścia graniczne

Mieszkają po jednej stronie granicy, pracują po drugiej. Przez zamknięte małe przejścia graniczne mieszkańcy pogranicza muszą dziennie nadrabiać wiele kilometrów. O pomoc do polskiego rządu apeluje marszałek Olgierd Geblewicz. 

Na zamkniętym przejściu w Rosówku doszło do spotkania sąsiadujących władz samorządowych. Marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz, sekretarze stanu Patrick Dahlemann z Meklemburgii Pomorza Przedniego oraz dr Jutta Jahns-Böhm z Brandenburgii, zaapelowali do rządów polskiego i niemieckiego o wypracowanie rozwiązań dla pogranicza, które ułatwią życie ich mieszkańcom. Wskazują na potrzebę opracowania konkretnego planu dla pracowników transgranicznych oraz nowych zasad bezpieczeństwa. 

– W pełni rozumiemy, to co się wydarzyło, ale mamy świadomość, że w chwili obecnej po obu stronach granicy sytuacja się mocno ustabilizowała. Dobrym ruchem było odmrożenie granicy dla pracowników transgranicznych, ale powinniśmy znać cały szczegółowy plan, mapę drogową dochodzenia do pełnego otwarcia. Rząd powinien podjąć działania, by uruchomić kolejne przejścia graniczne, takie jak to, w Rosówku – wyjaśniał Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Otwarcie małych przejść granicznych dla pracowników transgranicznych oraz działania na rzecz małego ruchu turystycznego są kluczowe dla całego regionu. Obecnie pracownicy, którzy zamieszkują jeden kraj, a pracują w drugim, muszą nadrabiać kilkadziesiąt kilometrów trasy, aby dotrzeć do pracy. Sytuacji nie ułatwia niska przepustowość działającego przejścia granicznego. Wprowadzone ograniczenia negatywnie wpływają na lokalnych przedsiębiorców po obu stronach granicy. Biorąc pod uwagę małą liczbę zarażonych koronawirusem w Meklemburgii Pomorzu Przednim oraz Brandenburgii, rząd powinien podjąć pilne działania w zakresie odmrażania granicy polsko-niemieckiej. 

– Zdajemy sobie sprawę jakie problemy przeniosło zamknięcie granic. Wielu pracowników musi nadkładać kilometrów, by przekraczać jedyne przejście graniczne. Sytuacja nie będzie dobra, dopóki małe przejścia są zamknięte. Mamy nadzieję, że to się szybko zmieni, wspieramy te dążenia – powiedziała dr Jutta Jahns-Böhm, Sekretarz Stanu i Pełnomocnik Kraju Związkowego Brandenburgia przy Rządzie Federalnym. 

Podejmuję tą inicjatywę, która wyszła od Ciebie marszałku Olgierdzie i którą kierujemy do naszych rządów. Ten czas pandemii pokazał, ze tylko wspólnie jako Europejczycy możemy sobie poradzić w tym trudnym czasie. To dobry przykład jak takie sytuacje pokonywać – mówił Patrick Dahlemann, Parlamentarny Sekretarz Stanu ds. Pomorza Przedniego.

Przedstawiciele lokalnych samorządów skierują do polskiego i niemieckiego rządu listy z apelem o jak najszybsze podjęcie powyższych działań. 

Powiązane wpisy

Uczcili pamięć Żołnierzy Wyklętych [wideo]

Redakcja

Nowa dyrektor Szkoły Podstawowej nr 5

Redakcja

Kołobrzeska Róża Wiatrów przyznana

Redakcja

Zostaw komentarz