12.3 C
Kołobrzeg
28 października 2021
Także.pl
Image default

Czwarty rok z rzędu Urząd Marszałkowski wspiera samorządowe programy in vitro

Ćwierć mln zł zaplanowały w 2021 roku władze samorządu województwa na wsparcie lokalnych programów in vitro na Pomorzu Zachodnim. Pomoc na leczenie niepłodności metodą pozaustrojową Urząd Marszałkowski przekazuje od 2018 roku. Jak dotąd po dofinansowanie sięgnęły 4 samorządy. W tym roku jako pierwsze uczyniły to Szczecin i Nowogard. 

Szczecinek, Kołobrzeg, Szczecin i Nowogard – to do tych czterech samorządów trafiło od 2018 roku ponad pół mln zł. Dwa ostatnie po pomoc na in vitro sięgnęły także w bieżącym roku. Otrzymają wsparcie wysokości ponad 170 tys. zł. 

– Wspieramy wszelkie wysiłki rodziców, którym do pełni szczęścia brakuje posiadania potomstwa. In vitro jest jedną z dostępnych metod, dlatego od lat ułatwiamy samorządom dofinansowywać realizację zabiegów tego typu. Lista gmin i miast, które korzystają z naszej pomocy co roku powiększa się – zaznacza marszałek województwa Olgierd Geblewicz. 

Tegoroczny program pomocy jest wciąż otwarty. Samorządy mogą składać wnioski do 30 czerwca. Otrzymanie wsparcia jest możliwe po wystąpieniu przez gminy z pisemnym wnioskiem. Maksymalna kwota dofinansowania z budżetu województwa zachodniopomorskiego może wynieść 50% wartości programu polityki zdrowotnej w zakresie leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego w danym roku. Pomoc finansowa może być udzielona dla jst, które posiadają opracowany program polityki zdrowotnej w zakresie leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego, pozytywnie zaopiniowany przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i  Taryfikacji oraz dokonały wyboru realizatora programu. 

Warto wspomnieć, że we wcześniejszych edycja programu ze wsparcia skorzystało Miasto Szczecinek, które otrzymało w latach 2018 i 2019 w sumie 87,9 tys. zł oraz Miasto Kołobrzeg, które w 2020 roku otrzymało 50 tys. zł. W Szczecinku z pomocy skorzystało 8 par, urodziło się 4 dzieci. W Kołobrzegu zaś do programu zakwalifikowano 4 pary. In vitro planowane jest również do uruchomienia w Gminie Miasto Koszalin, które 30 listopada ub.r. zatwierdziło program dofinansowania leczenia metodą zapłodnienia pozaustrojowego w latach 2021-2023 z budżetem 300 tys. zł i adresowany do 60 par. 

Powiązane wpisy

Wystawa „Gwiazdy Sportu w Niepodległej” w MOSiR

Redakcja

Komunikacja Miejska przedstawiła rozkład jazdy dodatkowych autobusów na 1 listopada

Redakcja

Spotkanie autorskie z Dorotą Milli

Redakcja

Zostaw komentarz