24.4 C
Kołobrzeg
4 lipca 2020
Także.pl

Zmian w sygnalizacji przy skrzyżowaniu Koszalińskiej i Unii Lubelskiej nie będzie

Ze względu na niemilknące głosy w temacie sygnalizacji akustycznej przy skrzyżowaniu ul. Koszalińskiej, Unii Lubelskiej i Lipowej, którym organy Osiedla nr 5 “Lęborskie” zajmowały się już parokrotnie, Zarząd Osiedla postanowił przedstawić ostatnią odpowiedź uzyskaną od Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Przypomnijmy, według mieszkańców okolicznych bloków dźwięk dochodzący z sygnalizacji przy przejściach dla pieszych jest zbyt głośny, a co za tym idzie uciążliwy. Rozchodzi się nadmiernie w kierunkach poza obręb skrzyżowania. Organy osiedla zajmowały się sprawą przez parę miesięcy, wielokrotnie wymieniając zdania z przedstawicielami GDDKiA. Pomimo apelów i ich pokłosia – kontroli funkcjonowania sygnalizacji, nie zmieniło się nic.

W ostatnio nadesłanej odpowiedzi dyrekcja informuje, iż po kolejnej kontroli w dalszym ciągu nie ma wątpliwości co do prawidłowości funkcjonowania sygnalizacji. Spełnia one wszystkie prawnie postawione wymogi. Wyczytać możemy: Sygnalizatory zamontowano na wysokości 2,2 m i skierowano w sposób zapewniający rozchodzenie się dźwięku w obszarze skrzyżowania tak, aby w żadnym punkcie przejścia dla pieszych, stosunek sygnału dźwiękowego nadawanego z sygnalizatora, względem poziomu tła akustycznego (hałasu ulicznego), nie był mniejszy niż (-20) dB. Stosowane sygnalizatory są sygnalizatorami adaptacyjnymi, co zapewnia automatyczną regulację siły ich głośności w zakresie 50-90 dB. GDDKiA informuje dodatkowo, że działanie sygnalizacji będzie podlegać dalszym kontrolom.

Piotr Rzepka