10.5 C
Kołobrzeg
17 września 2019
Także.pl
Image default
Wiadomości

Zaproszenie na obchody Dnia Sybiraka

Sybiracy zapraszają w dniu 14 września  tj w sobotę pod Ścianę Pamięci Polskiej Golgoty Wschodu na kołobrzeskim cmentarzu , gdzie o godz. 12.00 odbędą się jubileuszowe uroczystości 80 rocznicy agresji Związku Sowieckiego na wschodnie rubieże Rzeczpospolitej. 

Na podstawie tajnego aneksu  stanowiącego załącznik tzw. paktu Ribentrop Mołotow  Armia Czerwona  17 wrzesnia 1939 roku przekroczyła  na całej długości ówczesną granicę Polsko-Sowiecką. Rozpoczęły się aresztowania, represje i wywózki na Sybir. Gehenna zesłańców trwała ponad 6 lat, a czasem i dłużej.  Rosjanie bezskutecznie próbowali zabić u zesłańców nadzieję  powrotu do ojczyzny. To nigdy się nie udało  Sybiracy bez marzeń o powrocie nie znieśliby warunków, do których zostali siłą wepchnięci  Nadzieja spełniła się w 1946 roku, kiedy to podpisano rządowe porozumienie w sprawie dalszych losów Polaków deportowanych w głąb Rosji. Wracali wynędzniali, obdarci, bez żadnego dobytku. Było to ostateczne rozstanie nie tylko z gościnną, w cudzysłowie, sowiecką ziemią, lecz niestety także z ziemiami polskimi skąd się wywodzili, gdzie się urodzili i gdzie spoczywały  prochy ich przodków. 

Ważna częścią obchodów będzie msza św. intencji Sybiraków i ich rodzin w dniu 15.09.2019 o godz. 10.00 w kołobrzeskiej Bazylice Katedralnej. 

Powiązane wpisy

Instalacja stacji rowerowych ruszyła pełną parą! (foto)

admin

Eurojackpot już w Polsce. 127 000 000 zł – o tyle gramy w pierwszym losowaniu

admin

Ogłoszenie: Zamówienie na świadczenie usług gastronomicznych

admin

Zostaw komentarz