25.6 C
Kołobrzeg
25 sierpnia 2019
Także.pl
Image default
Kołobrzeg Kultura i rozrywka

Zaplanuj z nami tydzień. Przegląd wydarzeń RCK

Kolejny tydzień w Regionalnym Centrum Kultury zapowiada się niezwykle aktywnie. Będziemy mieli pięć okazji do skorzystania z przygotowanej oferty kulturalnej Zapraszamy do przeglądu wydarzeń. 

We wtorek odbędzie się Poranny Koncert Kameralny. Początek o godz. 10.00 przy Bindażu przy ul. Towarowej. Wstęp wolny.

W środę odbędzie się  inauguracja koncertów w ramach XV Europejskich Warsztatów Muzycznych i Letnich Warsztatów Orkiestrowych. Początek o godz. 19.00 w sali widowiskowej RCK. Wstęp wolny.

Europejskie Warsztaty Muzyczne i Letnie Warsztaty Orkiestrowe tradycyjnie adresowane są do skrzypków, altowiolistów, wiolonczelistów, kontrabasistów, śpiewaków oraz orkiestry – uczniów szkół muzycznych, studentów i absolwentów akademii muzycznych z jednej strony, miłośników muzyki klasycznej, orkiestrowej i kameralnej, z drugiej. Każdego dnia (z wyjątkiem 18.07) młodzi adepci sztuki instrumentalnej będą prezentować swoje umiejętności na wieczornych koncertach w salach Regionalnego Centrum Kultury (ul. Solna 1) lub Ratusza Miejskiego (ul. Armii Krajowej 12).

W czwartek odbędzie się trzeci koncert XIX Międzynarodowego Festiwalu „Muzyka w Katedrze”. Początek o godz. 20.30 w Katedrze. Bilety do nabycia w kasie RCK oraz przy wejściu do Bazyliki w czwartki przed koncertem. Bilet normalny 25 zł, ulgowy 20 zł. 

Trzeci koncert w ramach festiwalu „Muzyka w Katedrze” będzie szczególny przynajmniej z dwóch powodów. Po pierwsze, tematem przewodnim muzycznych improwizacji będą pieśni maryjne, takie jak Dzisiaj pozdrawiamy, Maryjo, Ciebie, Matko niebieskiego Pana, Ave maris Stella czy wreszcie Salve Regina i Boga-Rodzica. Trudno wyobrazić sobie bardziej odpowiedni repertuar do wykonania w Katedrze pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Po drugie, po raz pierwszy w tegorocznej edycji zabrzmią dostojne katedralne organy, a zagra na nich kierownik Pracowni Organów Katedry Muzyki Kościelnej Akademii Muzycznej w Gdańsku, główny organista Konkatedralnej Bazyliki Mariackiej w Gdańsku, Bogusław Grabowski.

W piątek odbędzie się wystawa malarstwa „Niepodległa Suwerenna”. Początek wernisażu o godz. 19.00 w Galerii Sztuki Współczesnej. Wstęp wolny.  

Grupa malarzy polskich, którzy reprezentują rozmaite nurty artystyczne, ale których łączy patriotyzm, szacunek dla idei wolnego państwa i tradycji narodowej, postanowiła uczcić setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości wystawą „Niepodległa Suwerenna”.
Każdy z twórców prezentuje właściwy dla swej stylistyki zestaw obrazów, z których przynajmniej jeden jest zainspirowany ideą niepodległości Polski lub zrodził się z refleksji nad jej historią i współczesnością. Jest to malarstwo patriotyczne, wolne od skojarzeń politycznych, inspirowane miłością do kraju i ludzi, nazwanych Polską. Wszystkich malarzy mimo zróżnicowanych światopoglądów jednoczy Sztuka.

W niedzielę odbędą się Wakacje z kulturą. Początek o godz. 13.00 przy Pomniku Zaślubin Polski z Morzem. Wstęp wolny.  

Nowatorska formuła zapełnienia wakacyjnego czasu rodzinom wypoczywającym nad morzem będzie okazją do poznania wybitnych twórców i różnych dziedzin sztuki. Wszystkie zajęcia, bazujące na interakcji między uczestnikami a prowadzącymi, będą stymulować kreatywność i pobudzać wyobraźnię uczestników poprzez zachęcanie ich do udziału w eksperymentach artystycznych.

Gośćmi festiwalu są zaprzyjaźnieni z Biurem Literackim artyści, twórcy i dziennikarze: Tomasz Broda (sztuki plastyczne), Anna Podczaszy (literatura), Paweł Szamburski (muzyka) oraz Beata Tadla (dziennikarstwo). Wydarzenia poprowadzi Katarzyna Toparczyk z radiowej Trójki, autorka audycji „Dzieci wiedzą lepiej” oraz prowadząca „Zagadkową niedzielę”.

Powiązane wpisy

VIII RCK PRO JAZZ FESTIWAL (szczegółowy program)

admin

Uczniowie z „Piątki” wspierają schronisko

admin

Jutro przerwy w dostawie wody w Kołobrzegu

admin

Zostaw komentarz