4.3 C
Kołobrzeg
13 listopada 2019
Także.pl
Image default
Kołobrzeg Kultura i rozrywka

Zaplanuj z nami tydzień. Przegląd wydarzeń RCK

Kolejny tydzień w Regionalnym Centrum Kultury zapowiada się niezwykle aktywnie. Będziemy mieli pięć okazji do skorzystania z przygotowanej oferty kulturalnej Zapraszamy do przeglądu wydarzeń. 

We wtorek odbędzie się Poranny Koncert Kameralny. Początek o godz. 10.00 przy Bindażu przy ul. Towarowej. Wstęp wolny.

W środę odbędzie się  inauguracja koncertów w ramach XV Europejskich Warsztatów Muzycznych i Letnich Warsztatów Orkiestrowych. Początek o godz. 19.00 w sali widowiskowej RCK. Wstęp wolny.

Europejskie Warsztaty Muzyczne i Letnie Warsztaty Orkiestrowe tradycyjnie adresowane są do skrzypków, altowiolistów, wiolonczelistów, kontrabasistów, śpiewaków oraz orkiestry – uczniów szkół muzycznych, studentów i absolwentów akademii muzycznych z jednej strony, miłośników muzyki klasycznej, orkiestrowej i kameralnej, z drugiej. Każdego dnia (z wyjątkiem 18.07) młodzi adepci sztuki instrumentalnej będą prezentować swoje umiejętności na wieczornych koncertach w salach Regionalnego Centrum Kultury (ul. Solna 1) lub Ratusza Miejskiego (ul. Armii Krajowej 12).

W czwartek odbędzie się trzeci koncert XIX Międzynarodowego Festiwalu „Muzyka w Katedrze”. Początek o godz. 20.30 w Katedrze. Bilety do nabycia w kasie RCK oraz przy wejściu do Bazyliki w czwartki przed koncertem. Bilet normalny 25 zł, ulgowy 20 zł. 

Trzeci koncert w ramach festiwalu „Muzyka w Katedrze” będzie szczególny przynajmniej z dwóch powodów. Po pierwsze, tematem przewodnim muzycznych improwizacji będą pieśni maryjne, takie jak Dzisiaj pozdrawiamy, Maryjo, Ciebie, Matko niebieskiego Pana, Ave maris Stella czy wreszcie Salve Regina i Boga-Rodzica. Trudno wyobrazić sobie bardziej odpowiedni repertuar do wykonania w Katedrze pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Po drugie, po raz pierwszy w tegorocznej edycji zabrzmią dostojne katedralne organy, a zagra na nich kierownik Pracowni Organów Katedry Muzyki Kościelnej Akademii Muzycznej w Gdańsku, główny organista Konkatedralnej Bazyliki Mariackiej w Gdańsku, Bogusław Grabowski.

W piątek odbędzie się wystawa malarstwa „Niepodległa Suwerenna”. Początek wernisażu o godz. 19.00 w Galerii Sztuki Współczesnej. Wstęp wolny.  

Grupa malarzy polskich, którzy reprezentują rozmaite nurty artystyczne, ale których łączy patriotyzm, szacunek dla idei wolnego państwa i tradycji narodowej, postanowiła uczcić setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości wystawą „Niepodległa Suwerenna”.
Każdy z twórców prezentuje właściwy dla swej stylistyki zestaw obrazów, z których przynajmniej jeden jest zainspirowany ideą niepodległości Polski lub zrodził się z refleksji nad jej historią i współczesnością. Jest to malarstwo patriotyczne, wolne od skojarzeń politycznych, inspirowane miłością do kraju i ludzi, nazwanych Polską. Wszystkich malarzy mimo zróżnicowanych światopoglądów jednoczy Sztuka.

W niedzielę odbędą się Wakacje z kulturą. Początek o godz. 13.00 przy Pomniku Zaślubin Polski z Morzem. Wstęp wolny.  

Nowatorska formuła zapełnienia wakacyjnego czasu rodzinom wypoczywającym nad morzem będzie okazją do poznania wybitnych twórców i różnych dziedzin sztuki. Wszystkie zajęcia, bazujące na interakcji między uczestnikami a prowadzącymi, będą stymulować kreatywność i pobudzać wyobraźnię uczestników poprzez zachęcanie ich do udziału w eksperymentach artystycznych.

Gośćmi festiwalu są zaprzyjaźnieni z Biurem Literackim artyści, twórcy i dziennikarze: Tomasz Broda (sztuki plastyczne), Anna Podczaszy (literatura), Paweł Szamburski (muzyka) oraz Beata Tadla (dziennikarstwo). Wydarzenia poprowadzi Katarzyna Toparczyk z radiowej Trójki, autorka audycji „Dzieci wiedzą lepiej” oraz prowadząca „Zagadkową niedzielę”.

Powiązane wpisy

XIV Festiwal Piosenki Poetyckiej im. Jacka Kaczmarskiego „Nadzieja”

admin

Konsultacje społeczne dotyczące Krajowej Mapy Zagrożenia Bezpieczeństwa

admin

Nie chcą ekshumacji Karpiniuka

admin

Zostaw komentarz