20 C
Kołobrzeg
20 września 2020
Także.pl
Image default

Zakusy na opłatę uzdrowiskową. Kołobrzeg straci ponad 30 mln zł rocznie?

Zmiany, które planuje Ministerstwo Sportu i Turystyki mogą kosztować budżet Kołobrzegu kilkadziesiąt milionów złotych. Chodzi o ministerialne zakusy na opłatę uzdrowiskową. Jeżeli zmiany faktycznie wejdą w życie dochód z opłaty uzdrowiskowej zamiast na konto miasta, będzie wpływał do skarbu państwa. 

Chodzi w sumie o ponad 30 mln zł rocznie. Taką bowiem kwotą zasila budżet miasta sama opłata uzdrowiskowa i następnie rekompensata jaką miasta uzdrowiskowe otrzymują z budżetu państwa na pokrycie strat związanych z restrykcyjnym statusem uzdrowiskowym. Przypomnijmy, że miasta o takim statusie nie zarabiają np. na podatkach od zakładów przemysłowych, które są zakazane w kurortach. 

Zmiany dotyczące opłaty uzdrowiskowej (i wiele innych zmian i regulacji) są zapisane w tzw. Białe Księdze turystyki. To dokument, który powstał w Departamencie Turystyki w Ministerstwie Sportu i Turystyki. I to właśnie propozycje zmian dotyczące opłaty uzdrowiskowej budzą największe zaniepokojenie. Biała Księga bowiem proponuje likwidację tej opłaty i wprowadzenie centralnej opłaty turystycznej. 

-Biała Księga zawiera między innymi jeden niezwykle niebezpieczny zapis o likwidacji dotychczasowych opłat miejscowej i uzdrowiskowej. – mówiła podczas konferencji Anna Mieczkowska, prezydent Kołobrzegu. – Ma ją zastąpić jedna opłata turystyczna. Będzie ona przekazywana do centralnego funduszu i tam będzie ten podział pieniędzy się odbywał, bez udziału miasta. 

Przypomnijmy, że do budżetu miasta w 2018 roku z tytułu opłaty uzdrowiskowej wpłynęło prawie 16 milionów złotych. Drugie tyle to wspomniana już wcześniej dotacja z budżetu państwa. W przyszłym roku wpływy z opłaty uzdrowiskowej miałyby być jeszcze wyższe – miasto szacuje, że będzie to ok. 17 milionów złotych. Tak więc, likwidacja tej opłaty to strata dla budżetu miasta tylko w przyszłym roku rzędu 34 – 35 milionów złotych. 

Prezydent Kołobrzegu Anna Mieczkowska podkreśla, że absolutnie nie zgadza się na ich zabranie i zastąpienie opłaty uzdrowiskowej opłatą turystyczną, z której wpływy będą trafiać bezpośrednio do skarbu państwa.

Powiązane wpisy

Marszałek odpiera zarzuty w sprawie lotniska

Redakcja

Ruszyła miejska wypożyczalnia sprzętu dla osób z niepełnosprawnościami [wideo]

Redakcja

Samorząd Województwa wspiera zachodniopomorskie maluchy i ich rodziców

Redakcja

Zostaw komentarz