20 C
Kołobrzeg
11 sierpnia 2020
Także.pl

XVII Międzynarodowy Festiwal “Muzyka w Katedrze”

Regionalne Centrum Kultury w Kołobrzegu im. Z. Herberta i Gmina Miasto Kołobrzeg polecają uwadze nie tylko melomanów koncerty 17. edycji Międzynarodowego Festiwalu “Muzyka w Katedrze”. Koncerty odbywać się będą tradycyjnie w czwartki, począwszy od 6 lipca (z wyłączeniem 13 lipca i 18 sierpnia ) w Bazylice w Kołobrzegu, o godz. 20.30.

Festiwal nawiązuje do tradycji muzycznych naszego miasta, wywodzących się z końca XIX i początków XX wieku, kiedy słynęło ono nie tylko jako twierdza i przyciągający kuracjuszy i turystów kurort, ale także jako centrum kultury muzycznej. Tak jak w czasach przedwojennych koncerty w kolegiacie uatrakcyjniały pobyt kuracjuszy w naszym mieście, tak dzieje się i obecnie. Organizatorzy dokładają wszelkich starań aby umożliwiać mieszkańcom miasta i wczasowiczom cotygodniowe spotkania z muzyką klasyczną niemalże w bezpośrednim kontakcie z wykonującymi ją artystami. Do Kołobrzegu zapraszani są najlepsi instrumentaliści z kręgów miłośników muzyki klasycznej, oklaskiwani w najlepszych salach koncertowych Europy i świata.
Uzupełnieniem wykonań doświadczonych artystów są prezentacje utalentowanych muzyków młodego pokolenia, pełnych młodzieńczego entuzjazmu i świeżości skrzypków czy altowiolistów biorących udział w warsztatach orkiestrowych odbywających się latem w Kołobrzegu. Na koncert orkiestry XIII Europejskich Warsztatów Muzycznych i Letnich Warsztatów Orkiestrowych prowadzonej od pulpitu przez Jana Staniendę zapraszamy 27 lipca, w ostatni czwartek miesiąca.
Cykl festiwalowych koncertów otworzą 6 lipca Soliści Berlińskiej Orkiestry Kameralnej z klarnecistą Volodymyrem Dobrynchuk. Po kameralnym składzie, dwa tygodnie później, kolejna oryginalna propozycja – novum w programie tego festiwalu: Jazz spotyka klasykę… – autorski koncert jednego z najbardziej aktywnych polskich trębaczy jazzowych młodego pokolenia Macieja Fortuny pt. “Muzyka na Trąbkę i Organy” z udziałem organisty Marek Smoczyńskiego. Niezwykłość programu polega na tym, że nie prezentuje on utworów w konwencji muzyki klasycznej, lecz autorskie dzieło. Nowatorstwo zestawienia i wykorzystania instrumentów podkreśla dodatkowo fakt użycia specjalnych efektów dźwiękowych oraz dodanie obrazu w autorskim wykonaniu Macieja Szałka. W sierpniu w programie festiwalu ponownie usłyszymy wykonawców biorących udział w Baltic Neopolis Festival organizowanym w dniach 9.06 – 5.08. 2017 na Pomorzu Zachodnim przez szczecińskie Stowarzyszenie Baltic Neopolis Orchestra. Będą to Baltic Neopolis Virtuosi – międzynarodowy zespół utworzony w Polsce w celu połączenia niesamowitego potencjału muzyków obszaru basenu Morza Bałtyckiego. Zespół składa się z członków szczecińskiej Baltic Neopolis Orchestra oraz solistów o międzynarodowej renomie, takich jak wybitny polski skrzypek Bartłomiej Nizioł, Andriy Viytovych – pierwszy altowiolista Covent Garden Opera Orchestra w Londynie czy Adam Klocek – polski dyrygent i wiolonczelista, laureat Grammy Award w 2014. Po raz drugi w historii festiwalu w Katedrze zabrzmią akordeony, tym razem za sprawą Duo Accosphere – polsko-słowackiego duetu akordeonowego utworzonego przez wybitnych akordeonistów młodego pokolenia Alenę Budzinakovą i Grzegorza Palusa. Na finał festiwalu, 24 sierpnia, dyrektor artystyczny proponuje Erlendis Quartet – młody, znakomicie zapowiadający się kwartet łączący miłość do muzyki klasycznej i gitarowej, którego członkowie są wielokrotnymi laureatami konkursów gitarowych w całej Europie.
KALENDARIUM KONCERTÓW:
6.07.2017 – Koncert inauguracyjny – Soliści Berlińskiej Orkiestry Kameralnej
Volodymyr Dobrynchuk – klarnet
Maria Nowak – I skrzypce
Darius Blaskiwitz – II skrzypce
Kristina Labitzke – altówka
Romy Nagy-Dörpholz – wiolonczela
20.07.2017 – “Jazz spotyka klasykę…” – Maciej Fortuna – Muzyka na Trąbkę i Organy z wizualizacjami
Koncert multimedialny
Maciej Fortuna – trąbka, kompozycje
Marek Smoczyński – organy
Maciej Szałek ( VJ Masza ) – wizualizacje
MOST KULTURALNY POZNAŃ – KOŁOBRZEG
27.07.2017 – ORKIESTRA EUROPEJSKICH WARSZTATÓW
Orkiestra XIII Europejskich Warsztatów Muzycznych i Letnich Warsztatów
Orkiestrowych oraz pedagodzy – soliści
Jan Stanienda – skrzypce, kierownictwo artystyczne / Violine, künstlerische Leitung
3.08.2017 n – “Style i stylizacje” – BALTIC NEOPOLIS VIRTUOSI
Bartłomiej Nizioł – skrzypce
Emanuel Salvador – skrzypce
Radosław Pujanek – skrzypce
Anita Koźlak – skrzypce
Andriy Viytovych – altówka
Emilia Goch Salvador – altówka
Adam Klocek – wiolonczela
Andreas Lend – wiolonczela
Współfinansowane ze środków MKiDN w ramach programu Promesa Promocja Kultury Polskiej za granicą 2017
10.08.2017 – “Orkiestra Dwóch Instrumentów – od Baroku do Współczesności” – Duo Accosphere
Alena Budzinakova (Słowacja) – akordeon klawiszowy
Grzegorz Palus (Polska) – akordeon guzikowy
24.08.2017 – KONCERT FINAŁOWY – Erlendis Quartet (Dania) – kwartet gitarowy
Anna Chorążyczewska – gitara klasyczna
Adrian Furmankiewicz – gitara klasyczna
Wojciech Jurkiewicz – gitara klasyczna
Karol Mruk – gitara klasyczna
MOST KULTURALNY POZNAŃ – KOŁOBRZEG
PROWADZENIE KONCERTÓW/ KONZERTLEITUNG : Beata Górecka – Młyńczak

Bilety w cenie: 25 zł normalne i 20 zł ulgowe ( dzieci, młodzież, emeryci i renciści), z wyłączeniem koncertu finałowego (24.08.2017), do nabycia: w Regionalnym Centrum Kultury w Kołobrzegu im. Z. Herberta, ul. Solna 1 oraz przy wejściu do Bazyliki w czwartki godzinę przed koncertem.
Bilety na koncert finałowy (24.08.2017) w cenie : 35 zł normalne i 30 zł ulgowe ( dzieci, młodzież, emeryci i renciści) do nabycia: w Regionalnym Centrum Kultury w Kołobrzegu im. Z. Herberta, ul. Solna 1 oraz przy wejściu do Bazyliki w czwartek, godzinę przed koncertem.