18.9 C
Kołobrzeg
3 sierpnia 2020
Także.pl

Wiosenny clean 2018

W Kołobrzeskim Skansenie Morskim już po raz trzeci przeprowadzona została akcja wiosennych porządków. Muzeum zorganizowało ją wraz z Towarzystwem Przyjaciół Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu (TPMOP) w sobotę 14 kwietnia. W tym dniu wielu pasjonatów historii oraz wolontariuszy (około pięćdziesięciu osób) stawiło się do prac mających przygotować skansen do otwarcia sezonu.

Ilość uczestników pozwalała na wyznaczenie kilku eksponatów, przy których pracowano. Na okręcie patrolowym ORP Fala była to armata AK-230, znajdująca się na rufie. Zakres prac obejmował usuwanie starych warstw farb oraz korozji w celu przygotowania jej do malowania. Podobne czynności wykonywane były na Głównym Stanowisku Dowodzenia. Kilku z uczestników akcji pracowało przy eksponatach wydobytych ostatnio przez muzeum z Bałtyku w pobliżu naszego portu, w ramach projektu „Wraki Kołobrzegu”. Wolontariusze usuwali korozję z armaty Schnieder 7,5 cm oraz podstawy do Oerlikona, przygotowując je również do malowania. Natomiast załoga kapitana Krzysztofa Chodakowskiego „budziła” jacht „Orkan II” ze snu zimowego.

Duża część uczestników brała udział również w ubiegłorocznej akcji. Mieli sporo satysfakcji ponieważ przekonali się, że ich praca nie poszła na marne. Przygotowane wtedy do malowania: torpeda parogazowa, dalmierz morski oraz dalocelownik prezentowały się znakomicie w nowych barwach.

Podczas trwania wiosennych porządków uczestnicy mogli zwiedzać eksponaty zgromadzone w skansenie. Pracownicy muzeum oprowadzali chętnych po okrętach oraz odpowiadali na pytania. W przerwach między zajęciami można było skorzystać z ciepłych oraz zimnych napojów i posilić się czymś słodkim. Wszystkim pogoda i humory dopisywały.

Organizatorzy dziękują za udział oraz zaangażowanie w trakcie akcji. Szczególne podziękowania grupom zorganizowanym:

  • dzieciom z 1. Kołobrzeskiej Gromady Wilczków- Skauci Europy,
  • młodzieży sekcji żeglarstwa z JKM „Joseph Conrad” w Kołobrzegu przy ZS w Gościnie,
  • studentom Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Kołobrzegu,
  • TPMOP licznie reprezentowanemu przez członków Grupy Eksploracyjno-Poszukiwawczej „PARSĘTA” w Kołobrzegu.

Chętnych pasjonatów historii organizatorzy zapraszają już za dwa tygodnie, 28 kwietnia, na drugą odsłonę wiosennych porządków. Tym razem odbędzie się ona na plenerze oddziału Dzieje Oręża Polskiego przy ul. Emilii Gierczak 5.