16.7 C
Kołobrzeg
19 września 2020
Także.pl

Wiosenna alergia – jak sobie z nią radzić?

Wiosna to dla większości ludzi najprzyjemniejszy okres w roku. Niestety dla alergików wiosna to okres wysypu wielu alergenów, przede wszystkim pyłków traw, krzewów i drzew.

Chorzy na alergię cierpią już od lutego, bo wtedy zaczyna kwitnąć leszczyna. Nieco później rozkwitają olchy i wiązy. W kwietniu dają nam  we znaki pyłki brzozy. Z końcem maja do końca lipca występują w powietrzu  pyłki traw i zbóż – żyta i pszenicy. Potem do akcji wkraczają chwasty, które kwitną aż do końca września. Jak radzić sobie z  dolegliwościami alergii wziewnej?

Poniżej prezentujemy kilka skutecznych porad, które pomogą nam zmniejszyć objawy alergii:

1. Nie wychodź z domu gdy stężenie pyłków w powietrzu jest wysokie.
Alergik powinien unikać spacerów po łąkach, lesie, parkach..

2.Uważnie śledź kalendarz pyleń roślin.
Alergik powinien zrobić sobie powtórkę z kalendarza pylenia. Ułatwi mu to podejmowanie decyzji, co do sposobu spędzania czasu na świeżym powietrzu. W okresie wzmożonego pylenia roślin dostępne są informacje o stężeniu pyłków w powietrzu. Śledząc te dane oraz prognozy można choć częściowo uniknąć narażania się na kontakt z czynnikami wywołującymi przykre objawy.

3.Zmieniaj często pościel, nie susz jej ani nie wietrz na świeżym powietrzu.
Z pościelą przynosi się do mieszkania dużą ilość pyłków, które osiadają wszędzie, nie tylko na kołdrze czy poduszce. 

4.Zrezygnuj z makijażu oczu, kosmetyków o silnym zapachu.
Łzawienie i pieczenie podrażnionych spojówek mogą potęgować kosmetyki do oczu, dlatego w okresie nasilonych objawów sięgaj po nie sporadycznie. Staraj się też unikać perfum, kremów i balsamów do ciała o intensywnym zapachu, bo mogą zaostrzyć dolegliwości. 

5. Odczulanie
W przypadku, gdy katar nie jest uciążliwy  warto zastanowić się nad zidentyfikowaniem męczącego nas alergenu. Odczulanie polega  na regularnym podawaniu niewielkich ilości alergenu. W ten sposób układ odpornościowy przyzwyczaja się do niego i reaguje coraz słabiej. Niestety, odczulanie trwa zwykle wiele miesięcy. Jednak warto się na nie zdecydować, ponieważ  nawet niezbyt uciążliwa alergia może z czasem przejść w poważniejszą chorobę – np. astmę alergiczną.

6. Witamina C
Przyjmuj regularnie witaminę C. Witamina C posiada właściwości histaminowe.

7.Tymianek
Ma działanie wykrztuśne, rozrzedza częstą przy wiosennych alergiach flegmę, a dzięki działaniu antybakteryjnemu pomaga zwalczać zakażenia wywoływane przez jej zaleganie. W okresie wiosennym można dwa razy dziennie wypijać herbatę ze świeżego tymianku.

Co jeśli żadna z powyższych porad nie zadziała na długo?

Jeśli nie radzisz sobie z alergią wybierz się do specjalisty. Do alergologa potrzebne jest skierowanie, które może wystawić lekarz pierwszego kontaktu. Na wizytę  przez NFZ tzw. refundowaną  czeka się nawet kilka miesięcy, dlatego wiele osób decyduje się na wizytę w gabinecie prywatnym. Warto jednak zarezerwować sobie termin wizyty refundowanej na przyszłość, bowiem alergik powinien stale pozostawać pod kontrolą specjalisty.

foto: pixabay