17.2 C
Kołobrzeg
18 września 2020
Także.pl

Wielkanoc to najważniejsze święto chrześcijan

W niedzielę 21 kwietnia obchodzimy Święta Wielkanoce, czy kryją one dla nas tajemnice? Zapraszamy do zapoznania się z najważniejszymi informacjami oraz ciekawostkami na temat Wielkiego Tygodnia.

Święta Wielkiej Nocy są najważniejszymi i najstarszymi świętami w chrześcijaństwie. Symbolizują mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Wielki Tydzień rozpoczyna Niedziela Palmowa. Triduum Paschalne obejmujące Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielką Sobotę oraz Niedzielę Zmartwychwstania. Okresem poprzedzającym Wielkanoc jest Wielki Post, który trwa 40 dni. 

Dlaczego data obchodzenia Wielkanocy jest zmienna?

Według Ewangelii, ukrzyżowanie Chrystusa miało miejsce trzy dni przed Paschą – najważniejszym świętem żydowskim, obchodzony na pamiątkę wyzwolenia Izraelitów z niewoli egipskiej. Decyzję o ruchomej dacie świąt, ustalono podczas Soboru Nicejskiego w 325 roku. Wielkanoc odbywa się między 22 marca a 25 kwietnia, w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca. 

Dlaczego akurat mazurek?

Mazurek przybył do Polski z Azji i jest pieczony głównie w okresie Wielkanocy. To słodkie ciasto z różnymi, bogatymi zdobieniami traktowane było jako nagroda za wytrwałość w Wielkim Poście. Nazwa ciasta pochodzi od mieszkanek Mazowsza, które jako pierwsze zajmowały się jego wypiekiem. 

Jak święcono pokarmy kiedyś?

Obecna forma święcenia pokarmów różni się od tej, jaką stosowano kiedyś. Tradycyjna postać koszyka z siedmioma pokarmami ma znaczenie symboliczne. W dawnych czasach, święcenia dokonywano w domu, tak, aby wszelki pokarm znajdujący się w domu został poświęcony. 

Co symbolizuje malowanie jajek?

Malowanie pisanek ma swoje korzenie w obrządku Słowian, dla których jajka miały znaczenie religijne – symbolizowały one witalność. W chrześcijaństwie symbolika jajka nawiązuje do zmartwychwstania Jezusa Chrystusa oraz rodzącą się do życia przyrodę.

Jakie znaczenie ma palma wielkanocna? 

Tradycja palmy wielkanocnej w Polsce sięga XI wieku. Symbolizuje ona zmartwychwstanie i nieśmiertelność ludzkiej duszy oraz odkupienie. Nasi przodkowie wierzyli, że posiadanie palmy w domu uchroni ich przed nieszczęściami. 

Co z tym zajączkiem?

Swój rodowód ma u naszych zachodnich sąsiadów, gdzie czczono boginię płodności Eoster. Symbolizuje on nowe życie, nadejście wiosny, szczęście oraz płodność. Coraz większą popularnością cieszy się obdarowywanie dzieci z okazji „zajączka”. 

Teraz Śmigus-dyngus, a kiedyś… Śmigus i Dyngus. 

Lany Poniedziałek jest najbardziej wyczekiwany przez najmłodszych. Obecnie stanowi tylko element ludowej zabawy. Śmigus-dyngus wywodzi się z tradycji Słowian, którzy uważali, że oblewanie się wodą ma sprzyjać płodności. Jednak kiedyś to święto trwało dwa dni.  W Śmigusa smagano gałązkami panny na wydaniu, co miało zapewnić im płodność i dobre zdrowie. Dyngus polegał na wykupieniu się od tradycyjnego oblania wodą. Dzięki pisankom lub potrawami ze świątecznego stołu, panny mogły uniknąć oblewania i smagania. 

Powiązane wpisy

Śniadanie Wielkanocne dla Samotnych

admin

Kiermasz Wielkanocny w Charzynie

admin

Konkurs Wielkanocny w Ustroniu Morskim

admin