31.1 C
Kołobrzeg
8 sierpnia 2020
Także.pl
Image default

Urząd Marszałkowski wspiera inicjatywy lokalne

Z Członkiem Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego Januszem Gromkiem rozmawiamy o działaniach Urzędu Marszałkowskiego na rzecz społeczności lokalnych. 

Panie Marszałku, zakończone zostało głosowanie na projekty zgłoszone w ramach Społecznika. Jak przebiegała tegoroczna edycja?
W tym roku zaprezentowaliśmy Program Społecznik w nieco odmienionej odsłonie. Zaproponowane przez nas zmiany to odpowiedź na sugestie organizacji pozarządowych.  Od tej edycji jest to program trzyletni, bez przerwy na przełomie sezonu jesienno-zimowego i zimowo-wiosennego związanej z koniecznością rozliczenia przyznanych środków w danym roku. Pozwala nam to zachować ciągłość programu i zwiększyć liczbę realizowanych inicjatyw. Zmieniliśmy także podział środków pomiędzy filarami. Dwa miliony złotych przeznaczamy na mikrodotacje i jeden milion złotych na regionalne inicjatywy obywatelskie, wybierane w internetowym głosowaniu mieszkańców. Od tego roku Społecznicy mogą ubiegać się także o wyższe mikrodotacje. Na swoje działania pozyskują nawet o tysiąc złotych więcej w porównaniu do lat poprzednich. 

Niezmiennie zainteresowanie programem jest duże. Łączna kwota przyznanych dotacji w ramach mirkodotacji dla całego województwa to prawie dwa miliony złotych.  Pieniądze pozwolą na realizację ponad 500 cennych projektów. W II połowie czerwca poznaliśmy także wyniki głosowania mieszkańców, którzy wybrali 46 inicjatyw o zasięgi regionalnym i powiatowym. W tej części programu, w związku z niewyczerpaniem środków finansowych, będzie ogłoszony drugi nabór, jeszcze w wakacje.  Na ten cel zostanie przeznaczona kwota  ponad pół miliona złotych.

Z tego miejsca  dziękuję wszystkim Społecznikom za dotychczasowe działania. Wasze pomysły zaskakują nas, zachęcają do wyjścia z domu, rozmów z sąsiadami, aktywności. Dzięki wam świat jest ciekawszy. Brawo!  Kolejne nabory na działania w roku 2020 jesienią. Wykorzystajmy tę szansę.

Pierwsze środki w ramach Grantów Sołeckich zostały przekazane, czy wsparcie otrzymały projekty z powiatu kołobrzeskiego?
180 sołectw,które zwyciężyły w Konkursie Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego „Granty sołeckie 2019” będzie mogło zrealizować swoje projekty inwestycyjne na obszarach wiejskich. To już trzecia edycja konkursu, któryspotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem wśród sołectw i gmin naszego województwa. W tym roku pula środków wyniosła 1,8 mln zł. Zgłoszone zostały 542 projekty. Kapituła Konkursu oceniła nadesłane zgłoszenia i wyłoniła laureatów: gminy i sołectwa. Pomoc finansowa na realizację projektu dla jednego sołectwa to 10 tys. zł.

Wśród wyłonionych laureatów znalazły się projekty z powiatu kołobrzeskiego. Zadania inwestycyjne z konkursowym wsparciem realizować będą: Sianożęty (gm. Ustronie Morskie), Przećmino, Zieleniewo, Nowogardek (gm. Kołobrzeg), Skoczów, Stojkowo, Włościbórz (Dygowo), Nieżyn, Charzyno (Siemyśl) oraz Drozdowo (Rymań). 

Foto: Karol Skiba

Powiązane wpisy

Parlamentarzyści informują o zbiórce podpisów poparcia dla Trzaskowskiego [wideo]

Redakcja

Parlamentarzyści wsparli kołobrzeski szpital. Przekazali środki ochrony osobistej

Redakcja

Gromek: sytuacja w kraju może być katastrofalna [wideo]

Redakcja

Zostaw komentarz