16.1 C
Kołobrzeg
12 lipca 2020
Także.pl
Image default

Tarczycy ciąg dalszy

Choroba Gravesa – Basedowa 

Czym jest?

Nazwa pochodzi od nazwisk dwóch specjalistów Gravesa i Basedowa.

Związana jest z nadczynnością gruczołu tarczowego. Chodzi tu nadmierną produkcję hormonów tarczycy i powiększenie gruczołu, czyli powstanie tzw. wola (w 80% przypadków). Czasami pojawia się także wytrzeszcz (dotyczy ok. 10-30% chorych). Na tę chorobę dziesięciokrotnie częściej zapadają kobiety. Stres i palenie tytoniu mają w dużym stopniu wpływają na ryzyko powstania choroby Gravesa-Basedowa. 

W wyniku zaburzeń mechanizmu kontroli układu immunologicznego pojawiają się autoprzeciwciała przeciw receptorowi TSH (anty-TSHR), które pobudzają czynność komórek pęcherzykowych, prowadząc do nadczynności tarczycy. Anty-TSHR, łącząc się z receptorem TSH obecnym na błonie komórkowej tyreocytów, wywołują ich nadmierną aktywację, prowadząc do wzmożonego wydzielania hormonów. 

W rozwoju choroby Gravesa-Basedova istotną rolę odgrywa prezentacja antygenów tarczycowych limfocytom T, które z kolei aktywują limfocyty B przekształcające się w plazmocyty i produkujące anty-TSHR. Uruchomienie mechanizmów odpowiedzi komórkowej przeciwko receptorom TSH obecnym w fibroblastach oczodołów prowadzi do orbitopatii tarczycowej. Uczestniczą w niej aktywowane limfocyty typu TH1, wydzielające cytokiny, które nasilają proliferację fibroblastów. W wyniku aktywacji limfocytów Th 2 dochodzi do stłuszczenia i włóknienia w obrębie oczodołu, co prowadzi do upośledzenia czynności gałki ocznej i do utrwalenia wytrzeszczu.

Objawy

Typową cechą choroby Gravesa-Basedowa jest jej nawracający przebieg z okresami zaostrzeń i remisji. Gruczoł tarczowy ulega powiększeniu. Dominują typowe objawy nadczynności tarczycy:

*zmęczenie
*potliwość
*nerwowość
*nietolerancja ciepła
*kołatanie serca
*drżenie mięśniowe

Towarzyszą im swoiste objawy zapalenia autoimmunologicznego tkanek miękkich oczodołu (wytrzeszcz gałek ocznych) lub skóry (obrzęk śluzowaty) i akropachia tarczycowa (zespół EMO). Czasem stwierdza się także inne choroby autoimmunologiczne, takie jak niedokrwistość złośliwa, miastenia, reumatoidalne zapalenie stawów, autoimmunologiczna marskość wątroby. Stwierdzenie wola naczyniowego ułatwia rozpoznanie choroby. W przebiegu choroby Gravesa-Basedowa obserwuje się często występowanie bielactwa i łysienia plackowatego. Chorobę Gravesa-Basedowa diagnozuje się na podstawie wyników badań hormonalnych (spadek TSH, wzrost FT4, rzadziej wzrost FT3), obrazowych tarczycy (USG, scyntygrafia), biopsji aspiracyjnej cienkoigłowej oraz po badaniu okulistycznym.

Monika Gawrysiak
Dietetyka kliniczna
Kuźnia Kołobrzeg

Powiązane wpisy

Rusza OsiedLove Lato w Mieście

Redakcja

Wracają Poranne Koncerty Kameralne. Pierwszy już w sobotę

Redakcja

Koszykarska Kotwica pozyskała nowego zawodnika

Redakcja

Zostaw komentarz