15 C
Kołobrzeg
25 października 2020
Także.pl
Image default

TAKŻE|Hok: polskie społeczeństwo starzeje się w zawrotnym tempie

Rozmawiamy z posłem Markiem Hokiem na temat planowanego miejskiego programu in vitro. Czy ta metoda jest potrzebna i bezpieczna?

Czy miejski program in vitro jest na potrzebny?
Jest nam bardzo potrzebny. Potrzebny jest wszystkim Polakom, którzy chcieliby posiadać dzieci, a drogą naturalną nie mogą doczekać się potomstwa. Co piata polska para boryka się z problemem zajścia w ciążę. In vitro to program, który powinien być realizowany przez rząd. Tak było w latach 2013-2016, kiedy rząd Platformy Obywatelskiej uchwalił krajowy program in vitro. Urodziło się wtedy ponad 21,5 tys. dzieci, które nie przyszłyby na świat bez tej metody. Rząd PiS-u pierwsze co zrobił po wygraniu wyborów to zlikwidował tą ważną pomoc. In vitro funkcjonuje na świecie od 1977 roku, pierwsze dziecko w Polsce dzięki tej metodzie urodziło się w 1987 r. Dzięki zapłodnieniu pozaustrojowemu na świat przyszło ponad 8 mln dzieci. W USA blisko 100% wspomaganych rozrodów dokonuje się przy użyciu in vitro. To nie jest metoda, która zmusza kogokolwiek do jej użycia, jeżeli ktoś ma inne poglądy to nie musi jej stosować. Celem in vitro, powiem to raz jeszcze, jest pomoc w uzyskaniu potomstwa. Jeżeli rząd PiS-u nie chce pomóc młodym osobom w ich marzeniach o potomstwie, to samorządy muszą wziąć tą rolę na siebie.

Czy ta metoda jest bezpieczna?
Jest to metoda dopuszczona praktycznie na całym świecie. Współautor tej metody, profesor Robert Edwards, w 2010 r. otrzymał nagrodę Nobla świata medycyny. Jest to metoda sprawdzona, stosowana od 40 lat i dopuszczona do procedur medycznych. Jak wspomniałem, ponad 8 mln dzieci nie przyszłoby na świat gdyby nie ona. Jako lekarz, ginekolog położnik, cieszę się, że pary z Kołobrzegu będą miały zapewnioną pomoc w postaci bezpłatnego dostępu do tak bardzo potrzebnej procedury medycznej. 
Dziękuję Pani Prezydent za pracę nad przygotowaniem programu i jestem przekonany, że Radni Rady Miasta Kołobrzeg, którzy w poprzedniej kadencji wyrażali poparcie dla tego projektu będą głosowali za jego wprowadzeniem.

Czy in vitro może nas wspomóc z walką ze starzejącym się społeczeństwem?
Nie jest tajemnicą, że polskie społeczeństwo starzeje się w zawrotnym tempie. Prognozuje się, że za 30 lat populacja Polski zmniejszy się o 4,5 mln osób. Według danych z tego roku, Polska należy do krajów, gdzie rodzi się najmniej dzieci. Aby zapewnić zastępowalność pokoleń należy dążyć do wzrostu współczynnika dzietności na poziomie 2,10-2,15. Jest to wskaźnik, który określa liczbę urodzonych dzieci przypadających na jedną kobietę w wieku rozrodczym (15-49 lat). Wskaźnik ten w roku 2018 wynosił tylko 1,45. 

Powiązane wpisy

Trwają prace nad „kanałem ulgi”

Redakcja

Upiększ ogród z Prezydent Mieczkowską. Do rozdania 500 sadzonek

Redakcja

Szpital ogranicza przyjmowanie planowane przyjęcia pacjentów

Redakcja

Zostaw komentarz