2.8 C
Kołobrzeg
21 stycznia 2020
Także.pl
Image default
Dygowo Gmina Kołobrzeg Kołobrzeg Polityka Ustronie Morskie Wiadomości

TAKŻE| Szufel: Ważne, żeby każdy mógł się wypowiedzieć

Ryszard Szufel w ostatnich wyborach zamienił miejską radę na powiatową, gdzie został wybrany na Przewodniczącego Rady Powiatu. Jak ocenia nowe miejsce?

Panie przewodniczący, jak ocenia pan zmianę rady miejskiej na powiatową?

Dwadzieścia lat pracowałem w samorządzie miejskim więc  w pewnym sensie działała  siła przyzwyczajenia bo charakter pracy jest ten sam.. Jednakże  jeżeli chodzi o pracę w Radzie Powiatu, to jest dużo spokojniejsza. Nie ma tego stresu, który w przedziwny sposób pojawiał się w trakcie prac rady miasta, czy czy podczas prac na komisjach. Czasami można było odnieść wrażenie, że wszystko staje się polityczne. Dla mnie generalną zasadą było i jest to, żeby każdy na sesji RM, czy RP miał komfort pracy. Jest to bardzo istotne, szczególnie jeżeli chodzi o mniejszość w radzie. Ważne, żeby każdy mógł się wypowiedzieć, bez jakiejś obawy o doznanie przykrości. 

Czyli sesje powiatowe nie są aż tak burzliwe jak miejskie?

Do tej pory muszę przyznać, że nie. Ostatnio mieliśmy sytuację dość zaskakującą, jednak mam nadzieję, że to nie będzie szło w tą stronę i spróbujemy wspólnymi siłami te emocje wyeliminować oraz spokojnie pracować. Zawsze powtarzam, że takiego wyboru rady miasta czy powiatu dokonali mieszkańcy i to powinien być dla nas nadrzędny imperatyw, że musimy razem pracować a wzajemnie animozje czy różnice polityczne zostawić na boku. 

Jakie ma pan plany na najbliższe miesiące?

Chciałbym jeszcze bardziej wdrążyć się w sprawy związane z powiatem. Już dzisiaj można stwierdzić, że największym problemem w radzie powiatu jest brak wolnych środków finansowych. Naszą bolączką są drogi, a właściwie ich niezadowalający stan. Niestety, gdzieś u zarania, w czasie gdy pod koniec lat 90. decydowano o powstaniu powiatów, przypisano powiatom określone zadania, jednak nie poszły za tym odpowiednie środki finansowe. Największym wyzwaniem dla zarządu oraz rady powiatu jest pozyskiwanie środków zewnętrznych. Na tych zadaniach planuję się skupić w najbliższym czasie. 

Powiązane wpisy

Plewko informuje o niejasnościach ws. przechowywania zwłok

admin

Utrudnienia dla kierowców

admin

W środę zawyją syreny alarmowe

Redakcja