18.3 C
Kołobrzeg
5 lipca 2020
Także.pl

TAKŻE: Kilka słów o mowie nienawiści

Ostatnie wydarzenia w Gdańsku, tragiczna śmierć prezydenta Adamowicza pokazała nam do czego zdolny jest człowiek, człowiek otumaniony nienawiścią. Kiedy oglądałem pierwsze relacje w mediach z bestialskiego wyczynu w Gdańsku nie mogłem uwierzyć, że to dzieje się naprawdę. W tym wyjątkowym dniu, gdzie większość Polaków bawi się z Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Nie wyobrażam sobie jak wielką krzywdę wyrządzono rodzinie Pawła i jak wielki ból ona odczuwa. Piotr Adamowicz nie był przypadkową osobą – walczył z zaciskającym macki systemem, był wszędzie tam gdzie zagrożona była demokracja.

Ta tragedia powinna być początkiem rozmów o tym jak język, którym posługują się niektóre osoby, instytucje, mogą wpłynąć na daną część społeczeństwa. Mowa nienawiści jest narzędziem, które niestety jest bardzo skuteczne w swojej mocy. Próba dezawuowania przeciwników politycznych często przeradza się w nienawiść, która z czasem tylko nabiera na sile. Zapominamy, że nasze ataki oddziaływują nie tylko na “cel” ale też na rodzinę atakowanego.

Poziom debaty publicznej, język używany w parlamencie, styl wypowiedzi polityków – z niepokojem patrzę jak te wszystkie elementy od pewnego czasu przeżywają kryzys moralny. Nie chcę przytaczać nazwisk konkretnych osób, ale nieraz byliśmy świadkami jak oponenci polityczni byli nazywani zdrajcami, wrogami ojczyzny (ze szczególnym ujęciem hasła “śmierć wrogom ojczyzny”), parchami. Takie słowo należy jasno potępić! Inaczej to my sami legitymujemy takie działania.

A na koniec fragment wystąpienia Ojca Ludwika Wiśniewskiego podczas pogrzebu Prezydenta Pawła Adamowicza: „…trzeba skończyć z nienawiścią, trzeba skończyć z nienawistnym językiem, trzeba skończyć z pogardą, trzeba skończyć z bezpodstawnym oskarżaniem innych.
Nie będziemy dłużej obojętni na panoszącą się truciznę nienawiści na ulicach, w mediach, w internecie, w szkołach, w parlamencie, a także w kościele . 

Człowiek posługujący się językiem nienawiści, człowiek budujący swoją karierę na kłamstwie nie może pełnić wysokich funkcji w naszym kraju i będziemy tego przestrzegać.” 

Foto: Karol Skiba

Powiązane wpisy

Hok: te wybory zdecydują, w jakiej Polsce będziemy żyć

Redakcja

Parlamentarzyści informują o zbiórce podpisów poparcia dla Trzaskowskiego [wideo]

Redakcja

Hok: testy, testy, tesy

Redakcja