7.2 C
Kołobrzeg
30 października 2020
Także.pl

Świętowanie Herberta w Herbercie

W środę 5 kwietnia w Zespole Szkół Społecznych im. Zbigniewa Herberta odbyła się dziewiąta edycja “Małej Herbertiady” – powiatowego konkursu recytatorskiego, adresowanego do uczniów szkół podstawowych i gimnazjów.

W konkursie wzięło udział 31 recytatorów z 14 szkół. Jury w składzie: Helena Elert, Marta Paradecka, Joanna Jankowska, wysoko oceniło poziom artystyczny recytatorskich prezentacji twórczości “poety dla dorosłych”, jakim jest Zbigniew Herbert. Okazuje się, że ta trudna twórczość, pełna kulturowych i filozoficznych odwołań, gorzkiej często ironii i lodowatej językowej precyzji, może być przekonująco, mądrze i szczerze podana ze sceny przez bardzo młodych wykonawców.

Nagrody w konkursie zdobyli: Grand Prix – Martyna Kudlińska z Gimnazjum im. Orła Białego w Ustroniu Morskim, ponadto w kategorii gimnazjalnej: I nagroda – Dominka Plata (Ognisko Pracy Pozaszkolnej), II – Iga Szukalska (Gimnazjum nr 1), III – Michalina Kusiakiewicz (Społeczne Gimnazjum w Dźwirzynie), wyróżnienia: Adrianna Grabowska (SG im. Herberta), Julia Pawlak (Gimnazjum nr 3), Kacper Pierzak (Gimnazjum nr 1); w kategorii szkół podstawowych: I – Małgorzata Mielcarek (SP 8), II – Lawinia Zawartowska (Morska Kraina), III – Kacper Ryplewski (SP 4), wyróżnienia: Iga Wieczorek i Julian Tomaszewski (SP 6), Hanna Lebioda (SP 4). Konkurs wsparły: Urząd Miejski w Kołobrzegu, Starostwo Powiatowe i Komitet Organizacyjny Herbertiady. Uzupełnieniem turnieju był przygotowany przez uczniów ZSS im. Herberta spektakl “Zwierzyniec Pana Cogito”, wystawa “herbertianów” z archiwum Wojciecha Czaplewskiego oraz konkurs wiedzy o życiu i twórczości Księcia Poetów, który wygrała Dominika Plata.

Dwie laureatki: Martyna Kudlińska oraz Dominika Plata, zostały rekomendowane do udziału w warsztatach aktorskich oraz występu na Gali XVIII Ogólnopolskiego Przeglądu Twórczości Zbigniewa Herberta “Herbertiada”, który odbędzie się w wrześniu w Regionalnym Centrum Kultury.