17.2 C
Kołobrzeg
16 lipca 2020
Także.pl

W świecie dziadka do orzechów

6 grudnia o godz. 12:00 w Kamienicy Kupieckiej (ul. ppor. Emilii Gierczak 5) odbędzie się wernisaż z okazji otwarcia wystawy W świecie dziadka do orzechów z kolekcji Jana i Mateusza Łomnickich.

Na wystawie zgromadzono ponad 400 dziadków do rozłupywania orzechów, pochodzących z różnych stron Polski i świata. Różnorodność form i kształtów dziadków do orzechów sprawia, że zainteresowanie zwiedzających powinna wzbudzić cała kolekcja. Dziadki są wykonane z brązu, żelaza, mosiądzu, aluminium, drewna, porcelany i tworzyw sztucznych. Ich kształt jest wyjątkowy, przypominają postacie z bajek i życia codziennego. Nie zabraknie skrzatów, żołnierzy, królów, leśników, strażaków itp.

Kolekcja dziadków prezentowana będzie w aranżacji świątecznej kuchni bożonarodzeniowej mieszczańskiej. Podczas wernisażu odbędzie się prelekcja o historii dziadków do orzechów i samych orzechach, przygotowana przez Panią Janinę Mazurkiewicz. Wystawa będzie prezentowana do końca marca 2017 r.

Na podstawie wystawy odbywać się będą lekcje muzealne, podczas których będziemy mówić o tradycjach świątecznych. Będzie możliwość rozłupywania przez dzieci orzechów, oczywiście za pomocą metalowych dziadków.

info: muzeum.kolobrzeg.pl

Powiązane wpisy

Muzeum prosi o pomoc w ustaleniu pochodzenia nowego znaleziska

Redakcja

Działo samobieżne SU-57 po krótkim remoncie

Redakcja

Atomowy agregat w Podborsku uruchomiony

Redakcja