17.2 C
Kołobrzeg
5 lipca 2020
Także.pl

Style i stylizacje w bazylice

Baltic Neopolis Orchestra w Kołobrzegu wystąpi w ramach XVII Międzynarodowego Festiwalu Muzyka w Katedrze.

Rusza projekt Baltic Neopolis Virtuosi zbudowany przez szczecińską Baltic Neopolis Orchestrę w partnerstwie z krajami bałtyckimi. W ramach trasy koncertowej zespołu zrealizowane zostaną koncerty w sześciu krajach: Polsce, Norwegii, Estonii, Niemczech, Szwecji i na Litwie. W Kołobrzegu Baltic Neopolis Orchestra wystąpi w ramach XVII Międzynarodowego Festiwalu Muzyka w Katedrze.

3 SIERPNIA 2017 – GODZ. 20.30 BAZYLIKA W KOŁOBRZEGU – XVII MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL „MUZYKA W KATEDRZE” BALTIC NEOPOLIS VIRTUOSI „Style i stylizacje”

Ten koncert wypełni muzyka autentyczna i stylizowana. Jak komponowano w XVIII wieku, przypomni nam divertimento W.A. Mozarta – utwór będący samą radością dla wykonawców i słuchaczy, wypełniony po brzegi pięknymi melodiami, reprezentujący styl klasyczny. Stylizacją będzie natomiast suita E. Griega – norweski romantyk pozwolił sobie na muzyczną zabawę konwencją i skomponował utwór w guście XVII wieku. Nawiązaniem do historii muzyki będzie też sinfonietta P. Łukaszewskiego, a kompozycja P. Klimka przywoła kontekst azjatycki (hikikomori to nazwa zjawiska zaobserwowanego po raz pierwszy w Japonii – zamknięcia się na świat zewnętrzny, izolacji od otoczenia).

Baltic Neopolis Virtuosi jest nowym międzynarodowym zespołem, którego celem jest połączenie potencjału artystycznego w obszarze basenu Morza Bałtyckiego. Zespół zadebiutował podczas II Baltic Neopolis Festival – Międzynarodowego Festiwalu Muzyki 2016 w Polsce. Jego główną misją jest promocja zarówno muzyki polskiej, jak i tej z innych krajów leżących nad Bałtykiem, a także typowej dla większych składów muzyki kameralnej – od kwintetów po oktety. Zespół otrzymał właśnie dofinansowanie od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP na organizację wyjazdów w 2017 roku. Zespół składa się z członków Baltic Neopolis Orchestra oraz solistów o międzynarodowej renomie, takich jak: Bartłomiej Nizioł – polski, wybitny skrzypek; Emanuel Salvador – portugalski skrzypek, koncertmistrz Baltic Neopolis Orchestra; Radosław Pujanek – koncertmistrz Orkiestry Filharmonii Wrocławskiej; Emilia Goch Salvador – polska altowiolistka, założycielka i dyrektorka Baltic Neopolis Orchestra; Andriy Viytovych – ukraiński altowiolista, pierwszy altowiolista orkiestry Royal Opera House w Londynie; Adam Klocek – polski dyrygent i wiolonczelista, laureat Grammy Award w 2014 oraz Andreas Lend – jeden z najbardziej utytułowanych estońskich wiolonczelistów.

Bilety w cenie: 25 zł normalne i 20 zł ulgowe (dzieci, młodzież, emeryci i renciści) do nabycia w Regionalnym Centrum Kultury im. Z. Herberta, ul. Solna 1 oraz przy wejściu do Bazyliki w czwartki godzinę przed koncertem.

Program:
Paweł Łukaszewski Sinfonietta
Wolfgang Amadeus Mozart Divertimento F-dur KV 138
Piotr Klimek Hikikomori
Edvard Grieg Suita z czasów Holberga

Artyści:
Baltic Neopolis Virtuosi:
Bartłomiej Nizioł – skrzypce
Emanuel Salvador – skrzypce
Radosław Pujanek – skrzypce
Anita Koźlak – skrzypce
Andriy Viytovych – altówka
Emilia Goch Salvador – altówka
Adam Klocek – wiolonczela
Andreas Lend – wiolonczela