16.1 C
Kołobrzeg
6 sierpnia 2020
Także.pl
Image default

Strajk nauczycieli? Wiśniewska: jesteśmy gotowi do rozmów

Planowany na 8 kwietnia strajk nauczycieli przynosi wiele niewiadomych w funkcjonowaniu placówek oświaty. O planach nauczycieli zapytaliśmy Prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego w Kołobrzegu – Barbarę Wiśniewską.

Jak wiemy, wszystkie kołobrzeskie szkoły przystąpią do strajku 8 kwietnia. Jak ma on przebiegać?
W wyniku referendum, wszystkie placówki podlegające pod Miasto Kołobrzeg i Powiatu Kołobrzeskiego, przystąpią do strajku. Ostatecznie, kto zastrajkuje dowiemy się 8 kwietnia o 8:00. Dopiero w dniu rozpoczęcia strajku wpisujemy się na listę strajkujących, która później trafia do pracodawcy. Wszyscy prezesi ZNP są przewodniczącymi komitetów strajkowych w placówkach, które zawiązują się w placówkach oświaty. Obecnie do dyrektorów szkół trafia lista ze składem wspomnianych komitetów. 

Czy prowadzone są rozmowy z minister Anną Zalewską w sprawie wysuwanych przez ZNP postulatów? Rząd ma jakieś propozycje dla nauczycieli?
Oczywiście. Rozmowy były prowadzone w ubiegłym tygodniu i zostały przerwane. Wczoraj zostały wznowione w Centrum Dialogu Społecznego. Z doniesień wiemy, że były już dwukrotnie zerwane. Jest iskierka nadziei, że uda się dojść do konsensusu. Słyszałam jednak niepokojące informacje, że premier Beata Szydło cały tydzień myślała co zaproponować nauczycielom. Przedstawiony pomysł to podwyżka dodatków, które są w gestii samorządów! De facto miałoby to obciążać samorządy, które już teraz dokładają ogromne pieniądze do oświaty. To jest propozycja, której nie możemy przyjąć.

Czy w obecnej sytuacji możliwy jest kompromis, który zadowoli rząd oraz nauczycieli?
Trudno powiedzieć. My, jako związkowcy, jesteśmy gotowi do rozmów. Nie mamy propozycji ze strony rządu. Jedyna propozycja to ta, która chce scedować podwyżki na samorządy. My wnosimy o wzrost pensji zasadniczej, która nie jest zależna od władz lokalnych. 

Powiązane wpisy

1 września startuje Branżowa Szkoła II stopnia

Redakcja

Rusza nabór do klasy sportowej

Redakcja

W poniedziałek w SP6 nie będzie zajęć, szkoła z będzie dezynfekowana [wideo]

Redakcja