19.4 C
Kołobrzeg
3 czerwca 2020
Także.pl
Image default

Spotkajmy się na rowerowym szlaku

Dla wspaniałych wrażeń, cudownych przygód z rodziną i przyjaciółmi, by odpocząć od świata. Powodów, by wsiąść na rower mogą być tysiące. Jeszcze więcej jest miejsc, które warto zobaczyć. Wyprawy rowerowe warto zacząć od zachodniopomorskich tras, które pięknieją i gwarantują niezapomniane widoki.

Spakowali sakwy i wyruszyli. Przez pola, łąki i lasy. Gdy przy polnej drodze widzą maślaki, planują wieczorne pieczenie grzanek nad żywym ogniem. Rosnąca na szlaku śliwa daje deser, niezbędny by kręcić kolejne kilometry na rowerach. Przed zachodem słońca docierają nad piękne jezioro. Wakacyjna kąpiel, namioty, ognisko. To tylko jedna z wielu wypraw, jakich Wanda z przyjaciółmi odbyli już setki. Wiele z nich pozwoliło na poznanie Pomorza Zachodniego. Nasz region uważają za stworzony do turystyki rowerowej. 

– Pomorze Zachodnie to przyrodnicze bogactwo i oaza spokoju. Piękne krajobrazy, ciekawie ukształtowany teren, jeziora i morze, które dają ochłodę, to nasze walory – mówi Wanda Nowotarska.

Trasy rowerowe Pomorza Zachodniego

Wanda Nowotarska to jedna z osób, które stworzyły koncepcję sieci tras rowerowych w regionie. Wszystko po to, by na rowerowym szlaku spędzić nawet dwutygodniowy urlop. Po przejechaniu wielu kilometrów i sprawdzeniu wielu tras, w 2015 roku wytyczono 4 główne szlaki w regionie: Velo Baltica, Trasa Pojezierzy Zachodnich, Stary Kolejowy Szlak i Blue Velo. Realizowany przez samorząd województwa zachodniopomorskiego projekt to prawdziwa rowerowa rewolucja, która docelowo będzie liczyła 1100km tras. 

– Budujemy trasy rowerowe, które zaczynają łączyć istniejącą infrastrukturę. Chcemy umożliwić naszym mieszkańcom oraz turystom bezpieczne i komfortowe wakacje na rowerze. Cel ambitny, ale z każdym oddanym kilometrem coraz bardziej realny, co potwierdzają licznie spotykani na szlakach turyści. Przy powstających trasach zaczyna się pojawiać oferta związana z noclegiem, czy ciepłym posiłkiem. To wszystko zachęca do przeżycia świetnych przygód na rowerze. – powiedział marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.  

Jedziemy! 

Jedne z najpiękniejszych widoków i liczne atrakcje gwarantuje prowadząca wzdłuż bałtyckiego wybrzeża trasa Velo Baltica. W sumie liczy ok. 240 km, a najprościej ją opisać dzieląc na 5 etapów. Ten pierwszy prowadzący ze Świnoujścia do Dziwnówka jest w znacznej części projektowany. Jego największymi atrakcjami są Świnoujski wiatrak, Fort Anioła, Fort Gerharda, czy Woliński Park Narodowy i Zagroda Pokazowa Żubrów w Międzyzdrojach. Drugi odcinek, trasa z Dziwnówka do Kołobrzegu w dużej części jest już gotowa, ale wymaga oznakowania, które zostanie wykonane w ciągu kilku najbliższych lat. Wśród największych atrakcji należy wymienić Nadmorską Kolejkę Wąskotorową czy ruiny zbudowanego w XV wieku kościoła w Trzęsaczu. 

– Obecnie największy front prac na Velo Baltica widać na odcinku z Kołobrzegu do Mielna. We wrześniu planowane jest otwarcie trasy Pleśna – Mielno. Nowe drogi dla rowerów powstają w okolicach Gąsek i Mielenka. – przekonuje Wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego Janusz Gromek i dodaje – Ten wspaniały projekt jest możliwy, gdyż wiele inwestycji rowerowych zrealizowała wcześniej gmina Kołobrzeg, budując trasę tuż nad morzem.

Pięknych widoków nie brakuje na szlaku z Mielna do Darłowa. Już na starcie jedną z atrakcji jest m.in. licząca blisko 2 km Promenada Przyjaźni, gdzie co roku odbywa się Międzynarodowy Zlot Morsów. W Mielnie znajduje się węzeł tras rowerowych. Kierując się na południe, Starym Kolejowym szlakiem oznakowanym numerem 15A, dotrzemy m.in. do Koszalina oraz Białogardu. Pozostając na trasie Velo Baltica, jadąc mierzeją oddzielającą Jezioro Jamno od Morza Bałtyckiego przejedziemy nowymi trasami przez Łazy, Osieki oraz Iwięcino czy Dąbek i dojedziemy do Darłowa. Tam zaczyna się ostatni z odcinków szlaku Velo Baltica prowadzący aż do Ustki znajdującej się już na terenie województwa pomorskiego. Szlak prowadzi przez przepięknie zalesioną mierzeję pomiędzy Morzem Bałtyckim i Jeziorem Kopań. Tylko w ubiegłym roku Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego zbudował i oznakował ok. 110 km tras. W tym roku w realizacji znajdują się odcinki o długości ponad 200 km. Tych tras by nie było, gdyby nie dofinansowanie z Unii Europejskiej, która przekazała aż 75% wartości inwestycji.

– Do zobaczenia na szlaku! –  przekonuje Wanda Nowotarska. Zainteresowanych turystyką rowerową zaprasza na stronę rowery.wzp.pl i profil „Rowerem przez Pomorze Zachodnie” na portalu społecznościowym facebook. Zachęciła Was? 

Powiązane wpisy

Wieczór z Winem. Wino & Bordeaux vol. 2

Redakcja

Prowadzisz firmę? Urząd Marszałkowski przygotował dodatkowe wsparcie

Redakcja

Hoc bronił ministra zdrowia. „Dziękuję za pana zmęczone oczy”

Redakcja

Zostaw komentarz