24.4 C
Kołobrzeg
4 lipca 2020
Także.pl

Co się dzieje z tą Kamienną?

Tekst Piotra Rzepki. Powracamy do tematu ulicy Kamiennej.

Po interwencji w dość szybkim tempie pojawiły się tzw. płytki integracyjne przy przejściach dla pieszych. Niewątpliwie poprawia to bezpieczeństwo i umożliwia korzystanie z nich przez osoby niedowidzące i niewidome. Niestety na wykonanie takich pół uwagi przy zatokach autobusowych poczekać będziemy musieli do przyszłego roku. Trzecim postulatem było wymalowanie przejazdów rowerowych przez drogi na czerwono – to też ma szanse zostać wykonane dopiero po okresie zimowym.
Bardzo ciekawie i zastanawiająco prezentuje się temat przyszłości Kamiennej. Dwa lata temu poruszyłem sprawę dot. nadmiernych w mojej ocenie inwestycji w bloku przy ul. Słowińców 4 (wtedy zarzucałem magistratowi, że ten budynek miał iść do wyburzenia a miasto “wpakowało” tam środki finansowe na naprawę dachu, wymianę elektryki czy stolarki okiennej. Zamiast od razu szukać docelowych mieszkań gdzie indziej, stosowano środki doraźne). Okazało się jednak, że z wielkich planów modernizacyjnych opiewających na kwotę 80 milionów, zrobiono remont za 1/80 środków – a mimo to komfort jazdy po Kamiennej poprawił się. Tym samym budynek pozostał. Pozostały również inne budynki i nie zanosi się, aby były one burzone w następnych latach.
Jak widzimy w odpowiedzi, Zachodniopomorski Zarząd Dróg Wojewódzkich będzie miał na uwadze moje sugestie, a co za tym idzie kolejny wkład finansowy w obecną Kamienną. Budowany jest też ostatni etap kołobrzeskiej obwodnicy, co jak większość się domyśla odciąży ulicę Kamienną. Polityka ZZDW jest sprzeczna ze stanowiskiem miasta, albo to ono wprowadza w błąd. Na przykład Stowarzyszenie Kołobrzeg Nowej Szansy postuluje o dodatkowy parking przy ul. Budowlanej. Na jednej z ostatnich komisji Rady Miasta urzędnicy informowali przedstawiciela KNSu, że nie zagospodarują tych terenów na miejsca postojowe, ze względu na planowaną modernizację Kamiennej. Organizacja nie otrzymała jeszcze oficjalnej odpowiedzi. Oficjalna odpowiedź wpłynęła za to na jedną z interpelacji dot. montażu instalacji centralnego ogrzewania dla siedziby Rady i Zarządu Osiedla nr 5 “Lęborskie”. Tutaj miasto informuje: “budynek jest w kolejnych latach przeznaczony do rozbiórki w związku z przebudową ul. Kamiennej” – Słowińców 2. Tyczy się to również mieszkań przy Słowińców 4. Patrząc na remonty sprzed dwóch lat można powiedzieć – hipokryzja?
O co więc chodzi? Czy remont Kamiennej również potraktujemy jako doraźny? Jaki cel w takim razie miałoby ZZDW dalej inwestując w ten odcinek drogi wojewódzkiej? Z pewnością Rada Osiedla wypracuje wspólne stanowisko i zapyta się o to Zarządu Dróg Wojewódzkich. Możliwe, że uzyskana odpowiedź posłuży jako oręż w walce z obecnymi stanowiskami miasta (choćby w przypadku tych dwóch spraw). Warto by było wiedzieć, czy “dopiero co po skończonych robotach drogowych” – doraźnych? miałyby być wykładane kolejne miliony przez ZZDW (droga spadnie w rankingach po wykonaniu obwodnicy) i w końcu, czy argumentacja miasta jest zasadna, czy jak to powiedział na komisji przy temacie ww. parkingu Radny RM Ireneusz Zarzycki – “Żeby nie było tak, że pomysł jest trafiony, tylko składają go niewłaściwe osoby.”. Mam nadzieję, że się tego wszystkiego dowiemy.

Piotr Rzepka

O się dzieje z tą Kamienną?

Powiązane wpisy

Robert Biedroń przyjechał do Kołobrzegu. Spotkał się z mieszkańcami i turystami [wideo]

Redakcja

Sezon żeglarski rozpoczęty

Redakcja

W czwartek na ulicy Wylotowej będą prowadzone prace remontowe. Zamknięty zostanie odcinek drogi

Redakcja