16.1 C
Kołobrzeg
7 lipca 2020
Także.pl
Image default

Radni zrównali opłatę uzdrowiskową. Od teraz dzieci i dorośli zapłacą tyle samo

Radni podczas dzisiejszej sesji zdecydowali o zrównaniu opłaty uzdrowiskowej dla dzieci i dorosłych.

Na początku stycznia do przewodniczącego Rady Miasta Piotra Lewandowskiego dotarło pismo z Regionalnej Izby Obrachunkowej, która zwróciła uwagę na niezgodne z prawem różnicowanie osób obciążanych opłatą uzdrowiskową. 

Chodzi o podział opłaty na dwie stawki – od osoby dorosłej i od dziecka do lat 7. Rada Miasta ustaliła, że osoby wypoczywające w Kołobrzegu za każdy dzień zapłacą 4,40 zł, a najmłodsi połowę tego, czyli 2,20 zł.    

Uznawaliśmy, że rodziny powinny być preferowane i dzieci powinny mieć tę ulgę. Niestety, teraz jesteśmy zobligowani stanowiskiem RIO, żeby tę kwestię na najbliższej sesji unormować zgodnie z prawem. – mówił przed tygodniem Piotr Lewandowski – Pani prezydent przygotowuje projekt uchwały, który spowoduje, że będzie ustalona jedna stawka. Klub Kołobrzescy Razem stoi na stanowisku takim, żeby zachować wpływy do budżetu miasta na tym sam poziomie, czyli w tym roku jest to około 17,6 mln zł.

Chcemy, aby opłata oscylowała w granicach rozsądnych. Mamy już swój projekt uchwały w sprawie opłaty uzdrowiskowej. – mówiła radna Renta Brączyk (klub radnych PiS)– Czekamy jeszcze na szerokie konsultacje i jestem pewna, że wypracujemy kompromis.

Radni podczas dzisiejszej sesji zdecydowali, że opłata będzie wynosiła 4,40 zł od każdego kto będzie korzystał z usług noclegowych na terenie Kołobrzegu. W zeszłym roku z tytułu opłaty uzdrowiskowej do miasta trafiło 16 204 795,88 zł. Drugie tyle miasto dostaje jako dotację z budżetu państwa. Jest to rodzaj rekompensaty za wiele ograniczeń jakie nakładane są na miasta uzdrowiskowe. Nie można tu lokalizować zakładów przemysłowych, miasto traci więc na podatkach, a rynek pracy na różnorodności. Z drugiej strony gminy ze statutem uzdrowiskowa są zobowiązane m.in. do dbania o bogactwa naturalne, ograniczenia ruchu kołowego czy hałasu.

Powiązane wpisy

Rusza OsiedLove Lato w Mieście

Redakcja

Wracają Poranne Koncerty Kameralne. Pierwszy już w sobotę

Redakcja

Koszykarska Kotwica pozyskała nowego zawodnika

Redakcja

Zostaw komentarz