19.4 C
Kołobrzeg
3 czerwca 2020
Także.pl

Polsko-ukraińska współpraca

Na początku listopada grupa nauczycieli Zespołu Szkół im. Macieja Rataja z Gościna pod przewodnictwem dyrektor Haliny Schulz – Tkacz oraz wicestarosty kołobrzeskiego Heleny Rudzis – Gruchale uczestniczyła w wyjeździe na Ukrainę.

Celem delegacji było podpisanie porozumienia o współpracy oraz kontynuacja wymiany ze Szkołą Ogólnokształcącą nr 1 im. Iwana Franki w Drohobyczu.

Założeniem wymiany jest poszerzanie wiedzy o systemach edukacyjnych obu krajów oraz dążenie do realizacji celów edukacyjnych i kulturowych, promocja obu regionów, poznanie języka kraju sąsiada, pogłębianie wiedzy o tradycjach i zwyczajach obu narodów, nawiązanie kontaktów osobistych między uczestnikami wymiany.

Szkoła Ogólnokształcąca nr 1 im. Iwana Franki jest największą z 17 szkół urokliwego miasteczka Drohobycz, liczącego 70 tysięcy mieszkańców leżącego 80 km od polskiej granicy i 90 km od Lwowa. Do szkoły uczęszcza około 1000 uczniów w wieku od 6 do 17 lat i pracuje ponad 100 nauczycieli.

Podczas pobytu nauczyciele z Gościna uczestniczyli w ciekawych wycieczkach krajoznawczych –  wyjazd w ukraińskie Bieszczady do  karpackiej wsi Urycz znajdującej się w  Narodowym Rezerwacie Historyczno-Kulturowym „Tustań”, zwiedzanie Lwowa z cmentarzem Łyczakowskim. Od wiosny 1919 r. w części cmentarza od strony Pohulanki utworzono Cmentarz Obrońców Lwowa zwany „Cmentarzem Orląt Lwowskich”.

Pokonując odległość 350 km dotarli do Kamieńca Podolskiego, gdzie mieści się  twierdza nigdy nie zdobyta szturmem wojsk nieprzyjaciela. Najpotężniejsza warownia kresowej Rzeczpospolitej. Opis obrony Kamieńca Podolskiego z 1672 roku przed wojskami niewiernych zna każdy Polak, który przeczytał „Pana Wołodyjowskiego” Henryka Sienkiewicza. Kamieniec Podolski jawi się w historii Polski jako twierdza stojąca na kresach południowo – wschodnich, broniąca Rzeczpospolitej przed turecko – tatarskimi najazdami

Natalia Hrynchyshyn
foto. Waldemar Dołowy

Współpraca polsko-ukraińska Współpraca polsko-ukraińska Współpraca polsko-ukraińska Współpraca polsko-ukraińska

 

Powiązane wpisy

Nowa sala chemiczna w Koperniku

Redakcja

Pracowania informatyczna w Sienkiewiczu po remoncie

Redakcja

Droga w Charzynie zostanie przebudowana

Redakcja