20 C
Kołobrzeg
11 sierpnia 2020
Także.pl

Polak zagra koncert w Antarktyce

7 lutego 2017 o 12.00 w kołobrzeskim Sailor Cafe & Restaurant rozpocznie się konferencja prasowa w ramach projektu „Trzy Sztuki w Antarktyce” – ostatnia przed startem wyprawy 12 lutego!

To inicjatywa znanych artystów: Adama Nowaka, Olafa Lubaszenki oraz Bartosza Stróżyńskiego. To podróż przez 15 000 kilometrów, której efektem będzie film, wystawa fotografii, a po dotarciu do celu, także jedno z pionierskich wydarzeń w skali kraju – transmitowany stamtąd na żywo koncert. Inicjator wyprawy – Bartosz Stróżyński to fotograf i operator kamery, Olaf Lubaszenko – aktor i reżyser, zaś Adam Nowak, znany z zespołu Raz Dwa Trzy, muzyk i wokalista.

Trzy Sztuki to pierwsza w historii wyprawa jachtem żaglowym polskich twórców do Antarktyki. Celem eskapady jest zmierzenie się ze światem sztuki w trudnych warunkach zaskakującej i nieprzewidywalnej przyrody, oraz transmisja na żywo z Antarktyki koncertu lidera zespołu Raz Dwa Trzy – Adama Nowaka. To wyjątkowy, przekraczający granice projekt. – Mówiąc o granicach, mamy na myśli zarówno granice geograficzne, bowiem wyruszamy daleko, na sam kraniec świata czyli do Antarktyki, ale także granice wytrzymałości, gdyż zarówno warunki atmosferyczne, jak i kilkutygodniowe przebywanie w dużym gronie na niewielkiej przestrzeni będą nie lada wyzwaniem. Przede wszystkim jednak będzie to przekraczanie granic sztuki. Każdy z nas reprezentuje inną dziedzinę, a razem stworzymy coś wyjątkowego, czego nikt wcześniej nie dokonał – mówi Bartosz Stróżyński, inicjator przedsięwzięcia.

Oprócz pierwszego w historii koncertu polskiego artysty w Antarktyce, transmitowanego na żywo w Polskim Radiu, podczas wyprawy powstanie niezwykła wystawa fotografii wykonana w technice kolodionowej. W trakcie trwania antarktycznej eskapady będzie powstawał także film opowiadający o historii wyprawy i przygotowaniach, które trwały ponad 1,5 roku, oraz książka reportażowa przedstawiająca kompletną historię przedsięwzięcia i jej członków.

Wyprawa rozpocznie się 12 lutego 2017, a sam rejs potrwa miesiąc. Łącznie obejmie 15 000 kilometrów oraz 3 przeprawy międzykontynentalne. Załogę jachtu żaglowego stanowić będzie 8 osób, w tym lider zespołu Raz Dwa Trzy – Adam Nowak oraz fotograf i operator kamery, będący pomysłodawcą akcji – Bartosz Stróżyński. Artystów będą wspierać Paweł Drozd, dziennikarz Programu III PR, operatorzy filmowi oraz załoga techniczna przedsięwzięcia. W kraju zaś, nad powstawaniem filmu, będzie czuwał Olaf Lubaszenko.

Projekt ma wymiar artystyczny, oddziałuje nie tylko w obszarach kultury i sztuki, ale także ekologii, sportu i turystyki oraz edukacji. Wyprawa „Trzy Sztuki w Antarktyce” ma charakter non-profit i współfinansowana jest dzięki wsparciu sponsorów