13.3 C
Kołobrzeg
29 maja 2020
Także.pl

Płyta nagrobkowa w kołobrzeskim muzeum

Została znaleziona na budowie jednego z domków rodzinnych.

Do zbiorów Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu trafił ciekawy eksponat. To płyta nagrobna żołnierzy I Armii Wojska Polskiego, którzy w marcu 1945 roku polegli w walkach o Twierdzę Kołobrzeg.

Tablica najprawdopodobniej została początkowo wykonana dla żołnierzy poległych w walkach o Kołobrzeg. Po ekshumacji żołnierzy i przeniesieniu ich do zbiorowego grobu na Cmentarzu Wojskowym została ponownie użyta i trafiła na cmentarz żołnierzy francuskich przy ul. Frankowskiego. Po wymianie najprawdopodobniej trafiła do Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej. Jak trafiła na budowę? Nie wiadomo. Szczęśliwie udało się ją odnaleźć na jednej z kołobrzeskich budów. Jest wykonana z piaskowca i oprócz jednego odłamania zachowała się w dobrym stanie.

Takie zabytki kultury w Kołobrzegu są bardzo poszukiwane przez muzealników. Robert Dziemba z kołobrzeskiego muzeum apeluje o informowaniu placówki o takich znaleziskach, eksperci przyjadą, bezpłatnie zbadają i być może uda się zachować kawałek historii Kołobrzegu.

Płytę można zobaczyć na wystawie plenerowej Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu.

Płyta nagrobkowa w kołobrzeskim muzeumPłyta nagrobkowa w kołobrzeskim muzeum

 

Powiązane wpisy

W czwartek na ulicy Wylotowej będą prowadzone prace remontowe. Zamknięty zostanie odcinek drogi

Redakcja

Działo samobieżne SU-57 po krótkim remoncie

Redakcja

Bałtycka Odyseja ruszy z Dźwirzyna do Mielna. Po drodze zadba o czystość polskich plaż

Redakcja