18.9 C
Kołobrzeg
18 września 2020
Także.pl

Obywatele złapali złodzieja

Każdy, kto jest świadkiem przestępstwa, ma prawo ująć sprawcę na gorącym uczynku. Tak też uczynili pracownicy budowlani, którzy złapali złodzieja, a na miejsce wezwali patrol policji.

W ubiegły piątek około godziny 16.00 kołobrzescy policjanci wezwani zostali na ul. E. Gierczak, gdzie dwóch mężczyzn ujęło sprawcę kradzieży torby z pizzerii. Świadkowie zareagowali na wezwanie pracownicy pizzerii.

Udali się natychmiast w pościg za uciekającym mężczyzną. Ujęty został przekazany mundurowym, którzy zatrzymali 33-latka w policyjnym areszcie. Mienie w postaci laptopa i torby z zawartością pieniędzy właściciel odzyskał w całości.

Policjanci wydziału dochodzeniowo-śledczego typowali zatrzymanego do innych przestępstw. Zebrany w sprawach materiał dowodowy pozwolił przedstawić 33-latkowi z Kołorzegu 5 zarzutów za kradzieże i włamania które dokonał na przełomie września. Mężczyzna usłyszał zarzuty w tzw. recydywie. Kodeks karny przewiduje karę do 10 lat pozbawienia wolności za powyższe przestępstwa.

Pamiętajmy, że ujęcie obywatelskie to przywilej, który każdemu obywatelowi daje art. 243 Kodeksu postępowania karnego. Przestępcę można zatrzymać zarówno na gorącym uczynku, jak i po pościgu podjętym bezpośrednio po popełnieniu przestępstwa.

Trzeba jednak pamiętać, że takie prawo przysługuje w jednym z dwóch przypadków: gdy zachodzi obawa ukrycia się sprawcy bądź, gdy nie można ustalić jego tożsamości. Zatrzymanego w ten sposób przestępcę należy niezwłocznie przekazać w ręce policji.