18.9 C
Kołobrzeg
9 lipca 2020
Także.pl
Image default

Nowa atrakcja turystyczna w regionie tworzy się na naszych oczach!

Czy Pomorze Zachodnie może być jeszcze bliżej morza? Tak! Na naszych oczach tworzy się Morskie Centrum Nauki im. prof. Jerzego Stelmacha, nowa atrakcja turystyczna regionu. 7 października 2019 r. odbyło się wmurowanie kamienia węgielnego oraz podpisanie aktu erekcyjnego. A z nowych przestrzeni skorzystamy w roku 2021. Czym turystów zaskoczy multimedialne muzeum? 

Morskie Centrum Nauki im. prof. Jerzego Stelmacha w Szczecinie będzie multimedialną placówką naukowo–edukacyjną poświęconą m.in. żegludze i szkutnictwu oraz jego historii na Bałtyku. Budynek swoim kształtem będzie przypominać bryłę statku o wysokości 14 metrów i długości 122 metrów, z tarasem widokowym na dachu . – Wysyłamy jasny sygnał mieszkańcom Pomorza Zachodniego, już ruszyliśmy z budową – mówił podczas uroczystości Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

W Morskim Centrum Nauki znajdą się przestrzenie wystawiennicze, laboratoria oraz ogólnoużytkowa przestrzeń socjalna. Wystawę stałą wypełni ponad 200 eksponatów związanych z wodą i morską historią Pomorza Zachodniego. Wśród nich m.in. symulator sztormu czy nawigacji. Goście zobaczą, jak żegluje się pod wiatr, będą też mieli szansę spróbować swoich sił w robieniu węzłów ratowniczych.

W budynku znajdzie się planetarium, a na dachu taras, który będzie zupełnie nowym, wyjątkowym punktem widokowym na szczecińskie Wały Chrobrego i Odrę. Budowa zostanie sfinansowana z pomocą Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020. Całkowity koszt postawienia budynku to ponad 90 mln zł – na tyle opiewała oferta firmy Erbud, wykonawcy inwestycji.

Aby doszło do etapu budowy, trzeba było lat przygotowań. W 2010 roku o rozpoczęciu starań, których zwieńczeniem miało być muzeum morskie zdecydował Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego. W 2011 roku przeprowadzony został konkurs architektoniczny na bryłę budynku. Autorem zwycięskiego projektu został Piotr Płaskowicki z pracowni Płaskowicki + Partnerzy Architekci: PPA.

W 2016 roku marszałek Olgierd Geblewicz podjął decyzję o budowie centrum nauki, które połączy nowoczesne funkcje z formułą muzeum o tematyce morskiej. Dzięki temu możliwe było uzyskanie wsparcia unijnego na budowę MCN i rozpoczęcie całej inwestycji.

Również w 2016 roku zachodniopomorskie uczelnie podpisały list intencyjny, w którym uznały Morskie Centrum Nauki za wspólne wyzwanie i rozpoczęły współpracę z województwem i muzeum. W 2017 roku decyzją Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego utworzona została odrębna, samodzielna instytucja kultury, Morskie Centrum Nauki w Szczecinie.

Na początku marca 2018 roku inwestycja otrzymała pozwolenie na budowę i zatwierdzenie projektu budowlanego. Pod koniec kwietnia br. wybrano inżyniera kontraktu. Przetarg wygrała szczecińska firma PM Services Poland sp. z o.o. W lipcu 2019 roku podpisano umowę z głównym wykonawcą inwestycji. Wygrała firma Erbud.

Zakończenie budowy oraz prac związanych z wyposażeniem planowane jest na 2021 rok!

Janusz Gromek, Członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego  – Jestem przekonany, że budujemy wspaniały obiekt, który jeszcze bardziej przybliży nas do morza. Na naszych oczach powstaje nowa, turystyczna wizytówka regionu, o której będzie bardzo głośno! Pomorze Zachodnie potrzebuje multimedialnego muzeum z prawdziwego zdarzenia, poświęconego żegludze i szkutnictwu oraz jego historii na Bałtyku. Mieszkańcy Kołobrzegu bardzo dobrze to rozumieją. To nasze regionalne tradycje. Musimy o nie dbać. Wystawa stała będzie obejmowała ponad 200 eksponatów związanych z morzem i wodą. Znajdą się tu również pracownie i laboratoria. Zwiedzający będą mogli samodzielnie przeprowadzać eksperymenty oraz w nich uczestniczyć. To bardzo ważne szczególnie dla najmłodszych mieszkańców Pomorza Zachodniego, dla dzieci i młodzieży. 

Powiązane wpisy

Rusza OsiedLove Lato w Mieście

Redakcja

Wracają Poranne Koncerty Kameralne. Pierwszy już w sobotę

Redakcja

Koszykarska Kotwica pozyskała nowego zawodnika

Redakcja

Zostaw komentarz