24.7 C
Kołobrzeg
7 sierpnia 2020
Także.pl

Nie chcą ekshumacji Karpiniuka

Blisko 1500 osób sprzeciwia się ekshumacji kołobrzeskiego posła zmarłego w katastrofie smoleńskiej.

Protest jest efektem tego, że rodziny ofiar katastrofy smoleńskiej otrzymały pisma od Prokuratury Krajowej w sprawie ekshumacji ciał ich bliskich, którzy zginęli 10 kwietnia 2010 roku. Już od ubiegłego tygodnia bliscy ofiar dowiadują się, że w listopadzie mają rozpocząć się ekshumacje wszystkich ofiar katastrofy. Na reakcję nie trzeba było długo czekać. Na Facebooku powstała grupa “NIE dla ekshumacji śp. Sebastiana Karpiniuka”. Została założona w piątek i z każdą godziną dołączają do niej kolejne osoby. Są wśród nich znajomi i bliscy Karpiniuka, ale także wielu mieszkańców i współpracowników z Platformy Obywatelskiej. – Dla nas najbardziej oburzające jest uzasadnienie decyzji o ekshumacji, otóż mówi się w niej o konieczności ustalenia przyczyny śmierci, a nie o konieczności ponownej identyfikacji ciał, co w kontekście stwierdzonych w kilku przypadkach pomyłek, byłoby bardziej zasadne, chociaż nie mniej okrutne – napisał w ostatnich dniach w imieniu grupy przyjaciół posła Mirosław Tessikowski.

Jak mówią, chcą walczyć o spokój zmarłego w imieniu rodziny. Przypomnijmy, że w tym roku zmarł ojciec posła, Marek, który wielokrotnie apelował o to, by nie rozdrapywać ran u rodzin, które  utraciły w katastrofie swoich bliskich. Przeciwko naruszaniu spokoju bliskich obecnie protestuje część rodzin. Blisko 200 krewnych części ofiar podpisało list otwarty  z prośbą o pomoc. – My, rodziny, od miesięcy bezskutecznie wyrażamy swój sprzeciw wobec zapowiedzi tego niezrozumiałego i niczym nieuzasadnionego przedsięwzięcia. Dzisiaj staje się ono faktem – piszą.

Wśród wpisów członków grupy protestującej nie brakuje wspomnień o pośle. – Znałem bardzo dobrze Sebastiana. Podziwiałem Go. Byliśmy Przyjaciółmi. Na zawsze On pozostał w naszych sercach – czytamy w jednym z wpisów. – Cześć jego pamięci, niech odpoczywa w spokoju, musimy się zjednoczyć w tak ważnej sprawie. Nie dla ekshumacji! Wszystkim zmarłym należy się szacunek i wyciąganie ich ciał z grobów jest barbarzyńskim pomysłem nie tylko dla bliskich i rodzin osób które zginęły w katastrofie ale również dla nas którzy bezpośrednio nie zostaliśmy dotknięci. 10 Kwietnia 2010 to był tragiczny dzień dla naszego kraju – to zdania kolejnych mieszkańców.

Protestujący widząc zainteresowanie planują również wystosowanie petycji o odstąpienie od ekshumacji.

 

Powiązane wpisy

Spotkanie z teatrem ulicznym już w niedzielę

Redakcja

Robert Biedroń przyjechał do Kołobrzegu. Spotkał się z mieszkańcami i turystami [wideo]

Redakcja

Sezon żeglarski rozpoczęty

Redakcja