17.2 C
Kołobrzeg
5 lipca 2020
Także.pl

Jak naturalnie spowolnić procesy starzenia?

Proces starzenia jest dualizmem ściśle powiązanym z młodością. Biologia każdego organizmu niesie nośnik zapisany w postaci materiału genetycznego, który warunkuje naszą długość bytności. Od narodzin, jako dziecko przechodzimy szereg permanentnych przemian na poziomie molekularnym – do dziś w pełni niepojętym przez naukowców. Przemian tak metabolicznych, które w obrębie komórkowym m. in. doprowadzają do odkładania się zbędnych produktów przemian materii.

Każdy organizm – w tym i człowiek ma uwarunkowaną długość życia wyznaczoną przez np. liczbę uderzeń serca (niższy puls wpływa korzystniej na stan zdrowia). Tak jak genetyka daje nam konkretny zapis czynników, który możemy podpatrywać od przodków, tak psychologia osobowości jest indywidualnością w każdym z nas. Tu sposób podejścia do życia warunkuje jego długość. Dla jednych sport, edukacja, pasja i zdrowe odżywianie wyznaczają maksymalne granice funkcjonalności organizmu. Inne osoby stawiają na medytację, kontrolę emocji, społeczny i duchowy rozwój. Czynników ważnych jest sporo, ale najważniejsze są trzy z nich:

  1. Aktywność fizyczna (sport, rekreacja) – praca mięśni szkieletowych wzmacnia cały układ ruchu, dzięki któremu miofibryle (włókienka mięśniowe) szybciej się regenerują. Absorpcja wysiłku do układu mięśniowego wydłuża jego funkcjonalność – dzięki czemu zachowujemy sprawność fizyczną do późnej starości. W myśl zasady: starzejemy się nie, dlatego, że nie możemy się ruszać, ale dlatego, że przestajemy się ruszać.
  2. Edukacja (nauka, czytanie książek) – to dzięki niej układ nerwowy tworzy nowe połączenia w mózgu (plastyczność mózgu). Neurony mogą się rozrastać i tworzyć sąsiadujące mostki, które zwiększają m. in. szybkość przesyłania impulsu nerwowego do sąsiednich komórek. Takie reakcje zmniejszają i opóźniają naszą demencję i niedołężność. Sama edukacja w sobie ma walor szerszego ujęcia – chłonięcie wiedzy skutkuje jego wykorzystywaniem w innych dziedzinach (np. zdrowe odżywianie, radzenie sobie ze stresem itp.)
  3. Psychika (wpływ na swoją osobowość) – zagłębianie się w swoje stany emocjonalne, swoje naturalne odczucia – daje nam to możliwość poznania natury, tej duchowej. Na chwilę obecną psychosomatyka (nauka inna niż akademicka) i jej wiedza o człowieku jest nikła i zadziwiająca. Nikła, bo dopiero odkrywamy nasze zdolności natury psychicznej, zadziwiająca, bo organizm np. jest zdolny do samoistnego wyleczenia się z chorób nieuleczalnych. Tak jak stany emocjonalne wywołują określone choroby (zdenerwowanie – zawał serca) tak fale mózgowe mogą doprowadzić do cudownego uleczenia. Wszystko, co jest do poznania zaczyna się w naszej głowie. To psychika jest fundamentem do wieczności naszego organizmu.

Recepty na wieczność jak w przypadku niektórych gatunków meduz jeszcze, jako ludzie nie wynaleźliśmy. Nasza indoktrynacja i brak czerpania wiedzy z innych źródeł niż edukacja kolektywna (akademicka) staje się największą przeszkodą w zrozumieniu świata naszego organizmu. Czasami fakty nie pokrywają się z prawami fizyki, a brakujące szczegóły istnieją, ale tylko w naszych wyobraźniach.

 

EDUKATOR INTERDYSCYPLINARNY

Dariusz Wojciechowski

 

 

 

Powiązane wpisy

Przechodzień powstrzymał złodzieja

admin

AKTYWNA INSTALACJA PRZESTRZENNA

admin

Dwoje dzieci topiło się w Dźwirzynie

admin