11.7 C
Kołobrzeg
29 maja 2020
Także.pl

Przed nami długi weekend- uważajmy na drogach

Długi sierpniowy weekend w połączeniu z przyjemną pogodą to doskonała okazja do tego, by spędzić trochę czasu poza domem i wyjechać poza miasto. Niestety wiąże się z tym wzmożony ruch na zachodniopomorskich drogach. Policjanci będą czuwać nad bezpieczeństwem wszystkich uczestników ruchu, by każdy kto wybierze się w podróż, dojechał do celu cało i zdrowo. W piątek mundurowi rozpoczynają wzmożone działania „Bezpieczny weekend”.

Przed nami długi sierpniowy weekend. Kilka dni wolnych od pracy w połączeniu z ładną pogodą, to doskonała okazja do spędzenia czasu poza domem. Wielu z nas planuje różnego rodzaju wyjazdy, czy podróże, w trakcie których będziemy korzystać z samochodów. W tym czasie na drogach będzie panował wzmożony ruch. Pamiętajmy także o tzw. wymianie turnusów, właśnie w weekend wiele osób zaczyna lub kończy urlop.

Od piątku zachodniopomorscy policjanci będą prowadzić wzmożone działania pod nazwą „Bezpieczny weekend”. Na drogach pojawi się więcej patroli drogówki, które będą czuwać na bezpieczeństwem na drogach i dyscyplinować kierujących, którzy zlekceważą zapisy kodeksu drogowego. Mundurowi wezmą pod lupę prędkość kierujących, stan techniczny pojazdów oraz trzeźwość kierujących. Policjanci będą sprawdzać czy kierujący korzystają z pasów bezpieczeństwa i czy najmłodsi są przewożeni w fotelikach bezpieczeństwa dla dzieci. Na pobłażliwość policjantów nie mogą liczyć użytkownicy dróg, którzy będą bagatelizować obowiązujące zasady ruchu drogowego. Pamiętajmy, że nasze nieodpowiedzialne zachowanie na drodze i brawura, może w konsekwencji stać się przyczyną zagrożenia bezpieczeństwa innych uczestników ruchu.

Planując podróż samochodem, motocyklem czy rowerem pamiętajmy by odpowiednio się do tego wyjazdu przygotować. Po pierwsze sprawny pojazd. Sprawdźmy stan techniczny pojazdu. Skontrolujmy oświetlenie, poziom płynów eksploatacyjnych, a także stan piór wycieraczek samochodowych, by w przypadku deszczu nadal mieć dobrą widoczność. Po drugie – zaplanujmy odpowiednio trasę wyjazdu. Duża liczba robót drogowych oraz znaczne natężenie ruchu, może wydłużyć naszą podróż lub zakończyć się kilkudziesięciominutowym staniem w „korku”. Sprawdźmy trasy alternatywne, by w razie utrudnień skorzystać z możliwych objazdów. I najważniejsze – za kierownicę wsiadajmy odpowiedzialnie, bądźmy wypoczęci, a przede wszystkim trzeźwi.

Apelujemy o rozsądną i spokojną jazdę, by każdy dojechał do wyznaczonego celu podróży.

 

fot.kpp