11.1 C
Kołobrzeg
26 maja 2020
Także.pl
Image default

Mieczkowska: Gdy widzę radość ludzi, wtedy wiem, że ta praca miała sen

Rok po objęciu urzędu prezydenta Kołobrzegu Anna Mieczkowska opowiada na pytania o swoją pracę przy Ratuszowej 13.

Co najbardziej cieszy panią w pracy na stanowisku prezydent Kołobrzegu?
Najbardziej cieszą mnie te momenty, kiedy mogę zrobić coś dla ludzi, mieszkańców, kołobrzeżan, kołobrzeżanek i widzę radość. Wtedy wiem, że ta praca miała sens. Tak po prostu.

Jak wyglądają spotkania z mieszkańcami?
Bardzo lubię spotykać się z ludźmi. Dają mi one motywację do dalszej pracy, utwierdzają w przekonaniu, że potrzeby kołobrzeżan i kołobrzeżanek są bardzo ważne. Zawsze lubiłam pracować z ludźmi i dla ludzi. Tak też zapowiadałam, że moja prezydentura będzie właśnie taką prezydenturą. Przypomnę, że rozpoczęliśmy od współpracy między innymi z seniorami.


Jeżeli jesteśmy przy seniorach, to jak miasto chce ułatwić im „jesień życia”?
Senior, który kończy 60. rok życia chce dalej aktywnie spędzać czas. Zadedykowaliśmy im możliwość nieodpłatnych przejazdów komunikacją miejską. Uruchomimy bardzo długo wyczekiwany program zdrowotny, czyli zabiegi rehabilitacyjne. Kołobrzescy seniorzy będą mogli z nich korzystać już od przyszłego roku.

Czy inne grupy wiekowe też mogą liczyć na programy skierowane do nich?
Oczywiście, chociażby młodzież. Spotykam się z nią regularnie w RCK, oczywiście wcześniej o tych dyżurach informując. Młodzież przychodzi i pokazuje, jakie są najważniejsze dla nich sprawy do rozwiązania. Bardzo zależy mi również na tym, żeby młodzi kołobrzeżanie zakładali rodziny, aby chcieli mieć dzieci i aby chcieli mieszkać w Kołobrzegu. Tą grupę również objęliśmy szczególną troską i zaproponowaliśmy im szereg rozwiązań, które sprawiają, że życie rodzinne będzie nieco łatwiejsze.

Pani prezydent, a co ze sztandarowymi obietnicami ułatwienia powrotu kołobrzeskim matkom do pracy?
Dotrzymuję słowa i dlatego projektujemy budowę żłobka i budujemy nowe przedszkole. Będzie to miejsce, gdzie mali kołobrzeżanie będą spędzali czas w bardzo dobrych warunkach.

A co z lokalnym biznesem?
Nie zapominamy również i o lokalnych przedsiębiorcach. Powołujemy Radę Gospodarczą i od przyszłego roku będziemy pracowali tak, aby również przedsiębiorcy mogli poczuć się ważni i dostrzeżeni, a ich problemy znalazły szczęśliwy finał.

Założenia Kołobrzeskiej Karty Mieszkańca były o wiele ambitniejsze niż dotychczas działające podobne systemy w innych miastach. Jak pani ocenia jej wprowadzenie?
Kołobrzeska Karta Mieszkańca jest projektem wychodzącym naprzeciw oczekiwaniom kołobrzeżan. Wprowadziliśmy ją zgodnie z planem. Od 1 lipca można korzystać z benefitów przygotowanych specjalnie dla mieszkańców Kołobrzegu. Udało nam się zachęcić przedsiębiorców do wejścia w KKM. Dzisiaj mamy podpisane umowy z 80 przedsiębiorcami, którzy chcą świadczyć tańsze usługi na rzecz kołobrzeżan. Mamy złożone ponad 10,5 tysiąca wniosków o Kartę Mieszkańca. To świadczy o tym, że mieszkańcy chcą mieć tą Kartę, którą ja również sobie wyrobiłam. Ta Karta niesie z sobą ulgi, które ułatwiają codzienne życie. Kołobrzeska Karta Mieszkańca to mi becikowe, nieodpłatna opieka przedszkolna czy wspomniana wcześniej darmowa komunikacja miejska dla osób w wieku 60 plus.

Pani prezydent, co z problemem parkowania w mieście?
Wiem, że mieszkańcy mają ogromny problem z zaparkowaniem auta. Zadbaliśmy o kołobrzeżan i zadedykowaliśmy im abonament, dzięki któremu za 60 zł miesięcznie mogą parkować w każdej strefie płatnego parkowania.

Powiązane wpisy

Zmiany w funkcjonowaniu Starostwa Powiatowego

Redakcja

Komunikat: nie będzie ciepłej wody

Redakcja

Marszałkowska pomoc dla najbardziej potrzebujących

Redakcja

Zostaw komentarz