11.7 C
Kołobrzeg
29 maja 2020
Także.pl
Image default

Masz ciekawy pomysł? Zgłoś go do budżetu obywatelskiego!

15 lipca ruszył nabór wniosków do budżetu obywatelskiego. Mieszkańcy sami mogą zdecydować na co zostanie wydany milion złotych z miejskiej kasy. Czas na składanie projektów mija 30 sierpnia. 

Budżet obywatelski to wyjątkowa okazja do rzeczywistego i bezpośredniego współdecydowania o tym, na co zostanie wydana część miejskich pieniędzy. Daje on możliwość zgłaszania własnych ciekawych pomysłów, które mogą przyczynić się do poprawienia funkcjonowania nie tylko własnej okolicy, ale i całego miasta. 

-To najlepsza forma aktywizacji mieszkańców. – mówiła podczas konferencji poświęconej budżetowi obywatelskiemu prezydent Kołobrzegu, Anna Mieczkowska. – To znakomita forma zachęcenia do dyskusji na temat potrzeb małych społeczności lokalnych, zdiagnozowania tych potrzeb oraz zmotywowania działaczy i mieszkańców do podejmowania działań, by je zaspokoić.

Budżet obywatelski został podzielony na dwie kategorie. Infrastrukturalną (remonty i budowa nowych obiektów) lub społeczną (np. szkolenia, warsztaty i wydarzenie kulturalne). W pierwszej przewidywana kwota na realizację to 800 tys. zł przy czym wartość pojedynczego projektu nie może przekroczyć kwoty 400 tys. zł. Z kolei na realizację projektów społecznych magistrat przeznaczył 200 tys. zł. Tu wartość jednego projektu nie może przekroczyć 40 tys. zł. 

  • Wnioskodawcą może być każdy mieszkaniec Kołobrzegu pod warunkiem, że będzie miał pomysł i do tego pomysłu przekona co najmniej 15 mieszkańców.  – wyjaśnia Joanna Pawlak, pełnomocnik prezydenta ds. współpracy z radami osiedli i budżetu obywatelskiego.  – Następnie ten pomysł należy zgłosić poprzez formularz zgłoszeniowy wraz z listą poparcia.
  • O czym należy pamiętać przygotowując projekt do budżetu obywatelskiego? Przede wszystkim musi on wynikać z katalogu zadań własnych miasta, musi być zgodny z przepisami prawa, zlokalizowany na nieruchomościach będących własnością miasta i nie może kolidować z innymi inwestycjami. Musi być też ogólnodostępny i możliwy do realizacji w ciągu jednego roku budżetowego. Projekt nie może dotyczyć tylko opracowania dokumentacji projektowej. Jego wartość musi się mieścić w kwocie przeznaczonej na budżet. 
  • Uprawnieni do zgłaszania projektów są dorośli i dzieci (w przypadku najmłodszych konieczna jest zgoda opiekunów). Co ważne, przygotowując wniosek trzeba przygotować też wstępny kosztorys projektu. 
  • Mając na uwadze, że oszacowanie kosztów może być trudną sprawą, na stronie internetowej poświęconej budżetowi obywatelskiemu został umieszczony cennik z przykładowymi cenami inwestycji realizowanych dotąd przez miasto. – dodaje Joanna Pawlak. –  Mamy nadzieję, że to ułatwi wnioskodawcom przygotowanie swoich projektów. Wydziały merytoryczne i jednostki podległe miastu też służą pomocą.  

Formularz zgłoszenia projektu do zrealizowania w ramach budżetu obywatelskiego jest dostępny na stronie internetowej budżetu obywatelskiego (www.bo.kolobrzeg.pl) oraz w Biurze Obsługi Klienta. Wypełnione formularze wraz z wymaganymi załącznikami należy złożyć w formie papierowej osobiście w siedzibie urzędu BOK, ul. Ratuszowa 13 lub drogą pocztową na adres: Urząd Miasta w Kołobrzegu, ul. Ratuszowa 13, 78-100 Kołobrzeg.

Na złożenie kompletu dokumentów mamy czas do 30 sierpnia. Kolejny etap to ich ocena merytoryczna i weryfikacja.  Na początku października powinniśmy poznać wstępne wyniki. Od 28 października do 12 listopada kołobrzeżanie będą głosować na wybrane przez siebie projekty. 13 grudnia poznamy zwycięzców. Projekty, które zdobędą największe poparcie mieszkańców, zostaną zrealizowane w przyszłym roku.

Przypomnijmy, że budżet obywatelski w Kołobrzegu był realizowany już w roku 2014 i w 2015. W dwóch edycjach zgłoszono w sumie 115 projektów (50 w pierwszej i 65 w drugiej).  W pierwszej edycji na budżet obywatelski przeznaczono 500 tysięcy złotych, a w drugiej 1 mln złotych. W 2014 roku najwięcej głosów mieszkańców zdobyły kolejno: przygotowanie budowy promenady i molo z uwzględnieniem wzmocnienia nabrzeża (koncepcja), fitness na powietrzu ze ścieżką edukacyjno – dendrologiczną oraz Plac Trzech Pokoleń na Osiedlu Radzikowo. W kolejnym roku kołobrzeżanie wybrali budowę pętli rowerowej (mobilnego bezpiecznego miasteczka rowerowego)  oraz boiska wielofunkcyjnego w ramach projektu Placu Trzech Pokoleń przy ul. Lazurowej, taras widokowo-wypoczynkowy z zejściem na plażę na zachodnią oraz streetworkout w parku w Parku im. Stefana Żeromskiego.

Szczegółowe informacje na temat tegorocznego budżetu obywatelskiego znajdziemy na stronie www.bo.kolobrzeg.pl. 

15 lipca – 30 sierpnia – zgłaszanie projektów,
do 27 września – weryfikacja projektów,
2 października – publikacja wstępnych wyników weryfikacji projektów wraz z uzasadnieniem ocen negatywnych,
3 – 9 października – składanie odwołań od negatywnej oceny (weryfikacji) projektów,
21 października – losowanie numerów projektów do głosowania,
do 24 października – publikacja wykazów projektów, które poddane zostaną pod głosowanie,
28 października – 12 listopada – głosowanie mieszkańców,
do 9 grudnia – weryfikacja i liczenie głosów,
do 13 grudnia – ogłoszenie wyników głosowania.

Powiązane wpisy

30 lat samorządu w Polsce. Jacek Kuś składa życzenia [wideo]

Redakcja

Od środy utrudnienia w centrum miasta. Miasto rozpoczyna przebudowę skrzyżowania

Redakcja

Wodociągi rozpoczynają nową inwestycję

Redakcja

Zostaw komentarz