17.8 C
Kołobrzeg
2 czerwca 2020
Także.pl

Marzenia są do spełnienia

Wszystko doczeka się spełnienia, jeśli będziemy mieli odwagę wyprzedzić te oczekiwania.

Tyle i aż tyle potrzebujemy do zrealizowania naszych wewnętrznych standardów, które określa psychika każdego z nas. Bo nie od dzisiaj wiemy, że kto nie ma marzeń ten umiera. To motor, który napędza podświadomość do osiągania sukcesów, realizacji planów, budowania miłości czy rozwoju własnych predyspozycji.

Co się dzieje, kiedy zabraknie w nas tej kluczowej motywacji? Kiedy nie godzimy się z porażką? Co się dzieje, kiedy widzimy jak inne osoby spełniają marzenia zapisane dla nas?

Przestajemy być sobą. Myślimy o rzeczach, które nas przerosły. Z którymi nie daliśmy sobie rady. A te wszystkie myśli i uczucia doprowadzają do nostalgii (porównania chwili obecnej do wspomnień – tych lepszych), która wywołuje smutek. Budząc negatywne emocje destabilizujemy naturalna równowagę organizmu. Wpływ długotrwałych reakcji fizjologicznych (stresorów) doprowadza do negatywnych zmian w organizmie.

Dzisiejsze badania Światowej Organizacji Zdrowia podają: ponad 20% populacji cierpi na poważną depresję kliniczną (uszkodzenia neurologiczne hipokampa) – w 2050 roku przewiduje się, że wskaźnik sięgnie 50% populacji (co druga osoba na świecie). Co czwarta para na dzień dzisiejszy, w której urodzi się dziecko zostaje parą (3/4 par się rozchodzi). Co piąte małżeństwo od chwili ceremonii kościelnej bierze rozwód w przeciągu pierwszego roku małżeństwa. Co piąte małżeństwo po pięciu latach pożycia zostaje małżeństwem. A to wszystko wiąże się z pragnieniami, na które nie mieliśmy odwagi. Marzeniami, które wiązaliśmy z człowiekiem , z przyszłością, z pasją, z nami samymi, a one zostały tylko niespełnionymi marzeniami.

Paul Zulehner napisał słowa: „Kto nie ma odwagi do marzeń, nie będzie miał siły do walki”, a żeby walczyć – trzeba żyć. Bo każdy z Nas zasługuje na to, aby w przyszłości stać się tym, kim pragnie.

EDUKATOR INTERDYSCYPLINARNY

Dariusz Wojciechowski